E.ON přináší na trh novinku – distribuční tarif pro elektromobily

E.ON přináší zákazníkům novou distribuční sazbu pro elektromobily.

 Energetická společnost E.ON byla iniciátorem vzniku nové distribuční sazby pro majitele elektromobilů v České republice, aby mohli za výhodnějších podmínek dobíjet své vozy poháněné elektřinou. Inspirací nám byl podobný tarif pro elektromobily, který realizovali  naši kolegové v E.ON UK, říká Eva Fürst, vedoucí projektu Smart Mobility ve společnosti E.ON.

Nová speciální sazba je výsledkem jednání energetických společností E.ON, PRE, ČEZ a Energetického regulačního úřadu a dále Asociace elektromobilového průmyslu (ASEP). Od letošního července si budou moci odběratelé z řad domácností i firem maloodběratelů sjednat novou sazbu elektřiny. Pro domácnosti se chystá zavedení sazby D27d, firmy pak pro stejný účel mohou využívat sazbu C27d.  Sazba je určena pro nabíjení elektromobilů, a to zejména pro stávající odběratele, užívající jednotarifové sazby (např. D02d či C02d), kteří vlastní a používají elektromobily.

Podmínky pro sjednání sazby pro domácnosti (D27d) a firmy (C27d).

Tato sazba je určena pro odběrná místa, u nichž se věrohodným způsobem prokáže vlastnické, případně užívací právo k elektromobilu (leasingovou smlouvou, fakturou či technickým průkazem, kde je žadatel zapsán jako majitel či uživatel elektromobilu apod.) Časové vymezení doby platnosti nízkého tarifu je prováděno distributorem v celkové délce minimálně osmi hodin denně v době od osmnácti hodin do osmi hodin. V průběhu dne může distributor dobu platnosti nízkého tarifu operativně měnit. Časové vymezení těchto pásem nemusí být stejné pro všechny odběratele a jednotlivé dny, ani nemusí být v souvislé délce. Osmihodinové pásmo platnosti nízkého tarifu může být rozděleno během stanovené doby maximálně do dvou časových úseků.

Tato sazba může být přiznána od 1. 7. 2013.

Firmy pak musí v rámci sazby C27d splnit ještě podmínku, že nabíjecí zařízení elektromobilu musí být napájeno samostatným přívodem a měřeno samostatným měřicím zařízením. Ke splnění těchto podmínek se váže i povinnost odběratele upravit svoje odběrné místo pro instalaci dvoutarifového měřicího zařízení. Ve zvýhodněné dvoutarifní sazbě D27d, respektive C27d budou domácnosti a podniky odebírat elektřinu v tzv. vysokém a nízkém tarifu. Levnější elektřina v nízkém tarifu bude odběratelům dodána po osm hodin každý den, a to vždy mezi šesti hodinami večer a osmi ráno, samozřejmě s operativním řízením doby platnosti nízkého tarifu.

Domácnosti mohou v této době kromě nabíjení elektromobilu využívat levnější elektřinu pro celou domácnost, firmy a podnikatelé pouze pro elektromobily.Společnost E.ON Energie a.s. připravuje pro odběratele nový obchodní tarif pro elektromobily, který vychází právě z této distribuční sazby. E.ON provozuje v současné době celkem 5 veřejných dobíjecích stanic v Brně a Praze a další projekty chystá. Dobíjení u všech stanic E.ON je jako bonus pro zákazníky zcela zdarma. Dále nabízí dobíjecí stanice Wallbox pro soukromé využití, dodávka je komplexní včetně instalace, zprovoznění, revize elektroinstalace a pravidelného servisu. Každému novému uživateli nového tarifu E.ON zajistí instalaci dobíjecí stanice v místě odběrného místa. Dále E.ON provozuje flotilu 26 elektromobilů (25 smart ed a 1 VITO E-Cell), které zapůjčuje nejrůznějším partnerům jako Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, Zoo Praha, humanitární organizace ADRA, nadace VIZE97, Vodafone, Pražské Služby, SIXT  a další či je užívá pro vlastní potřeby. E.ON nabízí vlastní elektroskútry E.ON e-max a elektrokola BIKE.ON, a to jak samostatně, tak v balíčku spolu s dodávkou ekologické elektřiny. E.ON tedy svým zákazníkům nabízí kompletní balíček řešení pro elektromobilitu.

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největší soukromý poskytovatel energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,2 milionu zákazníků a tím má podíl na trhu ca. 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činní cca. 5,5%.

www.eon.cz,  www.energieplus.cz/ekologicka-doprava

 

__________________________________________________

Podmínky uplatnění sazby

  1. Tato sazba je určena pro odběrná místa, u nichž žadatel věrohodným způsobem doloží vlastnické právo, případně užívací právo  (leasing apod.) k elektromobilu.
  2. Nabíjecí zařízení musí být napájeno samostatným přívodem a měřeno samostatným měřicím zařízením.
  3. Časové vymezení doby platnosti nízkého tarifu je provedeno distributorem v celkové délce minimálně 8 hodin denně v době od 18.00 hodin do 8.00 hodin. V průběhu dne může distributor dobu platnosti nízkého tarifu operativně měnit.
  4. Časové vymezení těchto pásem nemusí být stejné pro všechny odběratele a jednotlivé dny a ani nemusí být v souvislé délce.
  5. Osmihodinové pásmo platnosti nízkého tarifu může být rozděleno během stanovené doby maximálně do dvou časových úseků.
  6. Tato sazba může být přiznána od 1. 7. 2013.