Ceny energií rostou

Nejlepším řešením je fixace ceny

Ceny energií na burze po dlouhém období poklesu v posledních dvou letech rostou a vracejí se zhruba na úroveň roku 2010. Odborníci se shodují v tom, že ceny v nejbližší době klesat nebudou. Proto je teď nejlepším řešením si cenu energií na delší časové období zafixovat.

 

 

Jak se dotkne zdražení našich zákazníků?

Zvýšení cen se týká jen vybraných tarifů. Jde především o zákazníky, kteří nemají fixovanou cenu na delší časové období, nebo o ty, kterým fixace ceny v nejbližší době končí. Všechny tyto zákazníky budeme včas informovat dopisem nebo e-mailem.

Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, zaplatí asi o pár desetikorun měsíčně navíc. Zvýšení ceny se samozřejmě nejvíc dotkne těch, kteří elektřinou nebo plynem topí. Ti si připlatí i stovky korun měsíčně.

Zvýšila se mi cena, co můžu teď udělat?

Podívejte se na naši kalkulačku a vyberte si některou z našich nabídek fixovaných tarifů, díky kterým se vyhnete dalšímu případnému zdražování.

 

kalku_elkalku_pl

 

Pokud byste si nevěděli rady, napište nám na info@eon.cz.

 

 

 

Proč dochází ke zvyšování cen?

Ceny energií pro zákazníky jsou bohužel ovlivněny situací na trhu. Elektřina je nejdražší za posledních sedm let a její cena vzrostla jen za posledních 12 měsíců o víc než 75 %. Hranici 50 EUR za megawatthodinu dosáhla už na konci srpna a dál stoupá. Přitom loni touto dobou se nákupní cena ještě pohybovala okolo 30 EUR za megawatthodinu.

Důvodem je v posledních letech výrazně rostoucí poptávka po elektřině, růst cen emisních povolenek a taky černého uhlí. Obdobná je situace i u cen zemního plynu, které za poslední rok vzrostly o víc než polovinu.

Tento vývoj se bohužel promítne taky do cen našich vybraných ceníků. Protože pro vás ale energie nakupujeme v předstihu, promítáme nárůst do konečných cen jen z části.

Ve stejné situaci jsou i ostatní dodavatelé a na tento vývoj postupně reagují. Své ceny už zvýšily třeba společnosti ČEZ, PRE, Pražská plynárenská, ale i alternativní dodavatelé jako Bohemia Energy, MND, Centropol a další.

 

Graf EE ZP

 

 

Na co se nejčastěji ptáte

 

  • Mám si zvýšit zálohy, nebo to uděláte automaticky za mě? Výši záloh měníme automaticky jen po ročním vyúčtováním, když je to potřeba. Pokud se vám zdá, že máte zálohy nastavené přesně a že by po zvýšení ceny nemusely stačit, bude lepší si je upravit. Snadno to provedete ve svém účtu Energie24 nebo na našem webu.
  • Pokud mi přijde dopis o zvýšení ceny, znamená to, že moje smlouva končí? Vůbec ne. Nemusíte se bát, že by vaše smlouva skončila a my bychom vám přestali dodávat elektřinu nebo plyn. Kromě úpravy ceny zůstává všechno tak, jak jste byli zvyklí, a pokud po přečtení dopisu nijak nezareagujete, nebude se vůbec nic dít.
  • Nevyplatí se mi tedy přejít k jinému dodavateli? I ostatní dodavatelé musí řešit tento výrazný nárůst cen energií na trhu. Někteří dodavatelé vám možná dají výhodnější nabídku za přechod k nim, ale je potřeba si vždycky pozorně přečíst, za jakých podmínek vám tuto výhodnější cenu nabízejí. Často se totiž stává, že nízká cena platí jen krátkodobě a pak se výrazně zvýší. Bohužel ne všichni dodavatelé vás na tyto háčky upozorní. Než cokoli podepíšete, raději se nám ozvěte. Rádi s vámi všechno probereme a najdeme nejlepší řešení.
  • Mám tarif s fixací, budete mi taky zdražovat? Pokud máte fixovaný tarif a jeho platnost v nejbližší době nekončí, zvyšování ceny se vás netýká. V opačném případě vás budeme včas informovat dopisem nebo e-mailem.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.