Zelená od E.ONu

Na co se ptáte
nejčastěji

Přejděte na Zelenou
Proč mám odebírat zelenou elektřinu?

Znečištění ovzduší, hlavně oxidem uhličitým, způsobuje v posledních letech změny klimatu. Energetika k tomu některými zdroji elektřiny přispívá. Když ale začnete odebírat elektřinu z udržitelných zdrojů, omezíte znečištění ovzduší její výrobou na minimum.

Možná namítnete, že jeden odběratel nic nezmění, a máte vlastně skoro pravdu. Ale když takových rozhodnutí bude hodně, můžeme dohromady změnit mnoho.

V čem je Zelená od E.ONu jiná?

Zelená od E.ONu má oproti konkurenci hned několik výhod:

 1. Můžete si ji vzít k jakémukoli tarifu od E.ONu. Jednoduše si zvolíte tarif podle svých potřeb a k němu si objednáte zelenou elektřinu.

 2. Cenu za zelenou elektřinu neschováváme do tarifů, ale je jasně daná. Při běžné spotřebě za ni ročně zaplatíte přibližně stejně jako za 2 kávy v restauraci. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zelené elektřiny si totiž připlatíte jen 34 Kč, a to včetně DPH. Spotřeba 2,5 MWh za rok odpovídá přibližné spotřebě čtyřčlenné domácnosti, která elektřinu využívá na provoz běžných spotřebičů.

 3. Sami si vyberete obnovitelný zdroj, ze kterého bude vaše zelená elektřina pocházet. Dáte přednost slunci, větru, vodě, nebo třeba bioplynu a biomase?

Na zelenou elektřinu, kterou vám dodáme, uplatňujeme záruky původu u operátora trhu (OTE, a.s.). Máte proto jistotu, že opravdu pochází z obnovitelných zdrojů.

Kolik za Zelenou od E.ONu zaplatím?

Při běžné spotřebě za zelenou elektřinu ročně neutratíte víc, než kolik byste dali za 2 kávy v restauraci. Za jednu megawatthodinu si připlatíte 34 Kč včetně DPH. Celková roční částka závisí na vaší spotřebě. Čtyřčlenná rodina, která elektřinu používá na provoz běžných spotřebičů, si obvykle ročně vystačí s 2,5 MWh a zaplatí tak 85 Kč navíc. Oproti tomu rodina, která elektřinou vytápí rodinný dům, může spotřebovat i 15 MWh, což vychází na 510 Kč ročně.

Odkud zelená elektřina od E.ONu pochází?

Zelenou elektřinu vykupujeme přednostně od lokálních výrobců z celého území ČR. Konkrétně jde o:

 • 9 300 fotovoltaických elektráren

 • 70 větrných elektráren

 • přes 500 vodních elektráren

 • víc než 180 bioplynových stanic

 • 12 výrobních zdrojů spalujících biomasu

Kromě toho máme i vlastní vodní elektrárnu ve Vranově nad Dyjí a dalších 10 malých vodních elektráren.

Jak poznám, že doma skutečně odebírám zelenou elektřinu?

Elektřina je jen jedna, výsledek pro vás tedy bude úplně stejný jako doteď. Nikdo nemůže rozeznat, jestli konkrétní elektrony nesou náboj z uhelné, nebo třeba z větrné elektrárny. Zásadní ale je, kde se elektřina skutečně vyrábí.
Když si objednáte elektřinu z větru, nakoupíme ji pro vás u výrobce z větrné elektrárny. Tato elektřina doputuje do distribuční soustavy, kde se ale namíchá i s elektřinou vyrobenou z ostatních zdrojů.

Čím víc lidí tedy bude odebírat zelenou elektřinu, tím víc obnovitelných zdrojů ji bude do sítě dodávat a tím méně tam bude energie z fosilních paliv. Naším cílem je, aby většina našich zákazníků odebírala elektřinu z obnovitelných zdrojů. Vzduch okolo nás tak bude čistší a bude se nám dýchat lépe. Na elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou od nás odeberete, uplatňujeme záruky původu u operátora trhu (OTE, a.s.). To abyste měli jistotu, že pochází právě z toho zdroje, který jste si vybrali.

Kolik si připlatím za megawatthodinu zelené elektřiny?

Průměrná česká domácnost s roční spotřebou 2,5 MWh za zelenou elektřinu ročně připlatí stejně jako za 2 kávy v restauraci, tedy 85 Kč. Jedna megawatthodina totiž stojí přesně 34 Kč včetně DPH.

Spotřeba 2,5 MWh za rok odpovídá přibližné spotřebě čtyřčlenné domácnosti, která elektřinu využívá na provoz běžných spotřebičů.

Jak můžu Zelenou od E.ONu získat?

Pokud máte zájem o Zelenou od E.ONu, máte na výběr ze 3 možností:

 • Vyplňte online formulář a my se vám ozveme.

 • Napište e-mail na info@eon.cz.

 • Zavolejte na bezplatnou zákaznickou linku 800 77 33 22.

Nečekejte žádné papírování. Od nabídky až po podpis smlouvy spolu všechno vyřídíme po telefonu a přes e-mail.

Jak zajistíte, aby moje zelená elektřina skutečně pocházela ze zdroje, který si vyberu?

Pokud od nás začnete odebírat zelenou elektřinu, vystavíme vám certifikát. Na něm uvedeme i druh výrobního zdroje, který jste si zvolili.

Ať už si vyberete slunce, vítr, vodu nebo bioplyn, nakoupíme z daného druhu výrobního zdroje přesně tolik elektřiny, kolik spotřebujete. Celkový objem nakoupené elektřiny musí odpovídat spotřebě všech našich zákazníků. Navíc musí veškerá zelená elektřina pocházet z těch zdrojů, které si zákazníci zvolili. To, že elektřina skutečně pochází z daného obnovitelného zdroje, dokládá záruka původu od operátora trhu (OTE, a.s.).

Nezáleží mi na tom, odkud bude moje zelená elektřina. Jakým způsobem za mě obnovitelný zdroj vyberete?

Jestli je vám jedno, odkud vaše zelená elektřina pochází, nevadí. Obnovitelný zdroj vybereme za vás. V praxi to bude vypadat tak, že pro vás nakoupíme elektřinu od toho výrobce, který jí zrovna bude mít dostatečné množství. S největší pravděpodobností od nás dostanete elektřinu z jednoho obnovitelného zdroje - ze slunce, vody, větru, bioplynu nebo biomasy. Výjimečně se může stát, že vám nakoupíme elektřinu ze dvou různých zdrojů – třeba z vody a větru. Za všech okolností se ale spolehněte, že dostanete 100% zelenou elektřinu.