Vývoj cen energií

Komoditní trhy

Co ovlivňuje vaši cenu energií a jak?

Pro vaši cenu energií je naprosto zásadní situace na komoditních neboli velkoobchodních trzích s elektřinou a plynem. V posledních třech letech tam ceny energií výrazně vzrostly a jsou teď nejvyšší za posledních sedm let. Hlavní důvody jsou tři: růst poptávky po elektřině, zvýšení ceny emisních povolenek a nárůst ceny černého uhlí.

Protože se energie tolik zdražily na trzích, kde je nakupujeme, museli jsme i my zvýšit ceny svým zákazníkům. Ve stejné situaci jsou taky ostatní dodavatelé a na tento vývoj postupně reagují. Zdražovaly třeba společnosti ČEZ, PRE, Pražská plynárenská, ale i dodavatelé jako Bohemia Energy, MND, Centropol a další.

Ceny se mění jenom u některých tarifů. Jde o ty, které nemají zafixovanou cenu na delší období, nebo jim fixace ceny v nejbližší době končí. Všechny zákazníky, kterých se nové ceny týkají, včas informujeme dopisem nebo e-mailem.

Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu pro běžnou spotřebu (svícení, standardní domácí spotřebiče), zaplatí asi o pár desetikorun měsíčně navíc. Zvýšení ceny se nejvíc dotkne těch, kteří elektřinou nebo plynem topí.

V tabulce jsme popsali tři konkrétní příklady toho, jak se cena změní:

Jak elektřinu využíváte Rozdíl ročních plateb Měsíčně
Běžná spotřeba (D02d) přibližně 1 000 Kč zhruba 85 Kč
Ohřev vody (D25d) přibližně 2 000 Kč zhruba 170 Kč
Topení (D45d) přibližně 6 400 Kč zhruba 530 Kč
Koho se zvyšování cen dotkne?
Jak elektřinu využíváte Rozdíl ročních plateb Měsíčně
Běžná spotřeba (D02d) přibližně 1 000 Kč zhruba 85 Kč
Ohřev vody (D25d) přibližně 2 000 Kč zhruba 170 Kč
Topení (D45d) přibližně 6 400 Kč zhruba 530 Kč

Nejlepším řešením je pořád fixace ceny

I když v nejbližší době už výraznější změny komoditních cen nečekáme, jejich nárůst v dlouhodobějším výhledu se vyloučit nedá. Abyste nemuseli nejistý vývoj cen řešit, je dobré sjednat si pevnou cenu na delší dobu. U nás si můžete vybrat z fixace na dva nebo tři roky. Změnu můžete začít zařizovat sami online. Jak na to?

Použijte naše kalkulačky. Na pár kliknutí se vám zobrazí nabídka tarifů s pevnými cenami na delší období. Díky nim se vás případné další zdražení týkat nebude. Ze všech tarifů vám už teď můžeme doporučit tarif Komplet elektřina a Komplet plyn, protože obsahují i něco navíc. Například v Kompletu elektřina jsou to služby elektrikáře, které máte po ruce na jedno zavolání. 

Kalkulačka
elektřiny
Kalkulačka
plynu

Pokud byste si s kalkulačkami nebo s nabídkou tarifů nevěděli rady, napište nám na info@eon.cz. Rádi vám pomůžeme.

Proč dochází ke zvyšování cen?

Částka, kterou jako náš zákazník nakonec zaplatíte za elektřinu nebo plyn, se odvíjí od cen na komoditních trzích. Tam se prodávají energie, které se u nás zčásti taky vyrobí, zčásti dovezou ze zahraničí. Do Česka se dováží především plyn. 

Nákup potom funguje stejně u většiny dodavatelů. Elektřinu a plyn kupujeme na delší dobu dopředu a během celého roku. Snažíme se tak co nejvíc vyvážit běžné výkyvy nákupních cen a zároveň pokrýt veškerou spotřebu všech našich zákazníků. 

Od roku 2016 do podzimu 2018 ceny na komoditních trzích nepřetržitě rostly. Ke konci roku 2018 se potom ustálily na podstatně vyšší úrovni, než jaká byla v letech předtím. Elektřinu na rok 2019 jsme nakupovali v průběhu roku 2018. V grafu je vidět, že v únoru, březnu a dubnu byla cena ještě poměrně nízko, ale potom pořád stoupala. To je důvod, proč dodavatelé letos zdražují svým zákazníkům, i když ceny na komoditních trzích v posledních měsících tolik nerostou.

Na co se nejčastěji ptáte?

Mám si zvýšit zálohy, nebo to uděláte automaticky za mě?

Výši záloh měníme automaticky jen po ročním vyúčtování, když je to potřeba. Pokud se vám zdá, že máte zálohy nastavené přesně a že by po zvýšení ceny nemusely stačit, bude lepší si je upravit. Snadno to provedete na našem webu.

Pokud mi přijde dopis o zvýšení ceny, znamená to, že moje smlouva končí?

Vůbec ne. Nemusíte se bát, že by vaše smlouva skončila a my bychom vám přestali dodávat elektřinu nebo plyn. Kromě úpravy ceny zůstává všechno tak, jak jste byli zvyklí, a pokud po přečtení dopisu nijak nezareagujete, nebude se vůbec nic dít.

Nevyplatí se mi tedy přejít k jinému dodavateli?

I ostatní dodavatelé musí řešit tento výrazný nárůst cen energií na trhu. Někteří dodavatelé vám možná dají výhodnější nabídku za přechod k nim, ale je potřeba si vždycky pozorně přečíst, za jakých podmínek vám tuto výhodnější cenu nabízejí. Často se totiž stává, že nízká cena platí jen krátkodobě a pak se výrazně zvýší. Bohužel ne všichni dodavatelé vás na tyto háčky upozorní. Než cokoli podepíšete, raději se nám ozvěte. Rádi s vámi všechno probereme a najdeme nejlepší řešení.

Mám tarif s fixací, budete mi taky zdražovat?

Pokud máte fixovaný tarif a jeho platnost v nejbližší době nekončí, zvyšování ceny se vás netýká. V opačném případě vás budeme včas informovat dopisem nebo e-mailem.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.