S jakou cenou CNG je nutné počítat?

  1. Auta na CNG se objevují ve firemních flotilách, využívají je hasiči nebo Česká pošta.
  2. Oproti běžným vozům šetří až polovinu provozních nákladů, kilometr ujedou za méně než 1 korunu.
  3. Průměrná cena CNG, s níž je nutné při provozu počítat, je nyní 24,62 Kč/kg.

Vícenáklady se vrátí za rok

Hlavním argumentem firem, které se pro zařazení CNG do svého vozového parku rozhodnou, jsou úspory nákladů. Auta na CNG jsou oproti benzínové nebo naftové variantě dražší zhruba o 30 až 50 tisíc korun. Tyto vícenáklady se vrátí po ujetí 30 až 50 tisíc kilometrů, což využívané vozy najezdí za rok nebo dva.

Vedle vozů, jež z automobilek vyjíždějí přímo s pohonem na CNG, lze na alternativní paliva přestavět i starší auta. Na stlačený zemní plyn je možné upravit všechny benzínové motory od tříválců po osmiválce. Ceny za přestavbu začínají na 40 tisících korunách. Do auta se při ní instaluje nádrž o objemu 40 až 70 litrů, která se zpravidla umisťuje do kufru vozu, takže je nutné počítat s jeho zmenšením.

S jakou cenou provozních nákladů počítat?

Některá auta na CNG zvládnou ujet kilometr za méně než korunu, u jiných za tuto vzdálenost zaplatíte něco málo přes korunu. Jsou to přitom jednoduché počty. Když natankujete za tisícikorunu, tak při průměrné spotřebě staršího vozu na benzín 8 litrů/100 km ujedete asi 350 kilometrů. Na naftu, kterou jste natankovali za tisíc korun, najedete zhruba 400 kilometrů. Vůz na CNG zvládne za tisícovku ujet v průměru kolem 800 kilometrů.

Kilogram CNG nyní natankujete za průměrnou cenu 24,62 korun. Automobilky, jež modely na CNG uvádějí na trh, slibují, že ušetříte až polovinu nákladů. Za jaké náklady zvládne automobil na CNG ujet

Jezděte s námi za půlku 

Víte, že auto na CNG vám oproti benzínu nebo naftě ušetří až polovinu nákladů na provoz? Kolik přesně to bude, si spočítejte v naší kalkulačce. Navíc s naší sítí plnících stanic je přechod na CNG pohodlný a podle toho, kolik CNG odeberete, můžete získat i slevu. 

CNG od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Je reálná energetická soběstačnost?

Energetická soběstačnost znamená hospodárné využití tepelné energie a výkonnou domácí elektrárnu (užitečným doplňkem bývá vlastní  zdroj vody).
Víc najdete tady

Jaké výhody má ekologické zemědělství?

Ekologické zemědělství klade důraz na zachování přírodních koloběhů.
Víc najdete tady

Co je trvale udržitelný rozvoj?

Zodpovědnou spotřebou získáme dobrý pocit, a navíc vyděláme. Například ekologická drogerie je citlivá vůči lidské pokožce.
Víc najdete tady