Vyplatí se malým a středním firmám auto na CNG?

  1. V České republice nyní jezdí přibližně 26 500 vozů na CNG.
  2. Kubík CNG, který odpovídá litru Naturalu, lze natankovat v průměru za 19 korun.
  3. Auta na CNG využívají především firmy a živnostníci.

Stlačený zemní plyn neboli CNG se v posledních letech stal využívanou alternativou benzínu nebo nafty. Aktuálně jezdí po českých silnicích přes 25 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG), pro které je k dispozici již více než 200 plnicích stanic. V roce 2019 se vůbec poprvé v běžném provozu objevily nákladní vozy na zkapalněný zemní plyn (LNG). Vozy na CNG využívají především firmy s většími vozovými parky nebo živnostníci, kteří často vyjíždějí za svými zákazníky. Důvodem jsou úspory nákladů.

S CNG ujedete kilometr pod 1 korunu

Povědomí o ekologických vozech se zvyšuje společně s tím, jak rostou náklady na pohonné hmoty. Svoji roli sehrává i otázka snižování emisí a dotace na ekologické vozy, na něž mohou firmy dosáhnout.

V průměru nyní podle dat Českého statistického úřadu lidé a firmy tankují litr nafty za 26,40 korun, benzín za 26,30 korun. U velké části plnicích stanic je možné kubík CNG natankovat za 17 nebo 18 korun. Průměrně se v česku toto palivo tankuje za cca 19 Kč/m3. Jeden kubík zemního plynu přitom odpovídá přibližně jednomu litru benzínu.

Nůžky mezi tradičními vozy na benzín nebo naftu a automobily na alternativní pohony, jako je CNG, se stále více rozevírají. A to zejména kvůli tomu, že náklady na jeden kilometr dokážou vozy na CNG zvládnout za méně než korunu. Například Škoda Octavia na stlačený zemní plyn ujede kilometr za 0,90 korun.

CNG ušetří až 50 procent nákladů

Zkušenosti firem, které vozy na CNG začlenily do svých vozových parků, ukazují, že oproti automobilům se spalovacími motory ušetří 30 až 50 procent provozních nákladů. Pořizovací ceny vozů na CNG se zároveň srovnávají s běžnými automobily. Například rozdíl v ceně mezi vozy na naftu a CNG už prakticky neexistuje.

Náklady na provoz CNG tlačí dolů také minimální spotřební daň. Zatímco z jednoho litru benzínu jde do státního rozpočtu kolem 13 korun, z metru krychlového CNG jsou to zhruba tři koruny. Daňové zatížení se nebude měnit ani v dalších letech, je garantované do roku 2025. Po tomto datu lze očekávat další prodloužení garance.

Spotřeba CNG narůstá

Odhadovat budoucí vývoj cen kapalných paliv, jako je CNG nebo známější LPG, je obtížné. Zemní plyn je ale jako komodita stabilnější než ropa a v současné době jsou jeho celosvětové zásoby vysoké. Spotřeba CNG v České republice každoročně narůstá – například v roce 2018 se podle údajů Českého plynárenského svazu v Česku jako automobilového paliva spotřebovalo 75 ,8 milionů krychlových metrů zemního plynu.

Jezděte s námi za půlku 

Víte, že auto na CNG vám oproti benzínu nebo naftě ušetří až polovinu nákladů na provoz? Kolik přesně to bude, si spočítejte v naší kalkulačce. Navíc s naší sítí plnících stanic je přechod na CNG pohodlný a podle toho, kolik CNG odeberete, můžete získat i slevu. 

CNG od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady