K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*
23

Jak funguje auto na plyn (CNG)?

Témata

 • Stlačený zemní plyn (CNG) je zkomprimovanou chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi, přeměnou rostlinných a živočišných zbytků.
 • Auto na CNG používá spalovací motor, ve kterém za vysokých teplot uvolňuje a zužitkovává právě energii pravěkých organismů.
 • Princip je tedy podobný jako ve vozidlech poháněných benzínem a naftou. Ovšem auto na plyn vychází většinou levněji a vypouští do vzduchu méně škodlivin.

RADA

Při výběru nového vozidla věřte aktuálním faktům, nikoli zastaralým informacím a mýtům. Auto na plyn některé řidiče odrazuje kvůli řídké síti plnicích stanic a údajným bezpečnostním rizikům. Ve skutečnosti můžete CNG doplňovat i doma a parkovat lze rovněž v podzemních garážích.

Auto na plyn je poměrně levné a bezpečné

 • Pořizovací ceny vozů na CNG jsou prakticky stejné, jako kdybyste zvolili dieselový pohon srovnatelné kvality. Jízda na stlačený zemní plyn snižuje provozní náklady oproti benzínu a naftě, a to o 30 až 50 %.
 • Auto na CNG můžete tankovat domácí plničkou, která vrátí svoji cenu zhruba po 500 000 najetých kilometrech. Veřejných čerpacích stanic máme v tuzemsku aktuálně více jak stovku a přibývají takový tempem, že koncem příštího roku jich může být už 160.
 • Auto na plyn začíná spalovat svoji pohonnou hmotu až při poměrně vysoké teplotě (přes 500 °C, zatímco nafta a benzín se vzněcují kolem 260 °C).
 • Auto na CNG jezdí relativně šetrně vůči životnímu prostředí. Ve srovnání s benzínovými vozy vypouští méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).
 • Auto na plyn můžete parkovat i v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky – například účinné odvětrávání.

Tip: Spočítejte si, kolik peněz ušetří auto na CNG!

TIP

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*