E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

S jakou cenou CNG je nutné počítat?

Pro podnikatele Alternativní energie Plyn Emise Automobil
  • Auta na CNG se objevují ve firemních flotilách, využívají je hasiči nebo Česká pošta.
  • Oproti běžným vozům šetří až polovinu provozních nákladů, kilometr ujedou za méně než 1 korunu.
  • Průměrná cena CNG, s níž je nutné při provozu počítat, je nyní 24,62 Kč/kg.

Stlačený zemní plyn konkuruje benzínu a naftě a dnes patří mezi nejoblíbenější alternativy českých řidičů. Na CNG v současnosti jezdí nejen osobní vozy, ale též nákladní auta, autobusy, motorky, a dokonce i vysokozdvižné vozíky nebo letištní tahače.

Vícenáklady se vrátí za rok

Hlavním argumentem firem, které se pro zařazení CNG do svého vozového parku rozhodnou, jsou úspory nákladů. Auta na CNG jsou oproti benzínové nebo naftové variantě dražší zhruba o 30 až 50 tisíc korun. Tyto vícenáklady se vrátí po ujetí 30 až 50 tisíc kilometrů, což využívané vozy najezdí za rok nebo dva.

Vedle vozů, jež z automobilek vyjíždějí přímo s pohonem na CNG, lze na alternativní paliva přestavět i starší auta. Na stlačený zemní plyn je možné upravit všechny benzínové motory od tříválců po osmiválce. Ceny za přestavbu začínají na 40 tisících korunách. Do auta se při ní instaluje nádrž o objemu 40 až 70 litrů, která se zpravidla umisťuje do kufru vozu, takže je nutné počítat s jeho zmenšením.

S jakou cenou provozních nákladů počítat?

Některá auta na CNG zvládnou ujet kilometr za méně než korunu, u jiných za tuto vzdálenost zaplatíte něco málo přes korunu. Jsou to přitom jednoduché počty. Když natankujete za tisícikorunu, tak při průměrné spotřebě staršího vozu na benzín 8 litrů/100 km ujedete asi 350 kilometrů. Na naftu, kterou jste natankovali za tisíc korun, najedete zhruba 400 kilometrů. Vůz na CNG zvládne za tisícovku ujet v průměru kolem 800 kilometrů.

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.

Kilogram CNG nyní natankujete za průměrnou cenu 24,62 korun. Automobilky, jež modely na CNG uvádějí na trh, slibují, že ušetříte až polovinu nákladů. Za jaké náklady zvládne automobil na CNG ujet jeden kilometr, záleží i na jeho velikosti. Například menší vozy typu VW Up! ujedou kilometr za 0,8 korun. Pod korunu za kilometr se dostanete i se Škodou Octavií. VW Passat ve variantě na CNG pak zvládne kilometr za 1,22 korun.