E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak získat alternativní zdroje energie?

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil
  •  Obnovitelné zdroje energie jsou ekologicky šetrné a nezanechávají radioaktivní odpad.
  •  Řešení občas leží přímo před nosem.
  •  Bydlíte ve slunečné nebo větrné oblasti, případně poblíž vodních toků? V tom případě máte dobré předpoklady pro vybudování malé  „domácí“ elektrárny. 
  •  Alternativní zdroje energie získávají na popularitě také díky dlouhodobě rostoucí ceně plynu a dálkového tepla. 

Je mnoho jednoduchých možností, jak lépe využívat energii, někdy stačí jenom pověstný selský rozum. Při vaření přikrývejte hrnec pokličkou, abyste zužitkovali teplo vodní páry. Větrejte pravidelně a pořádně, nikoli průběžně a málo. Zdrojem energie jsou vlastně i lidé a živočichové, jejichž teplo dokáže zužitkovat rekuperační jednotka automatického větracího systému, obvyklá v takzvaných pasivních domech. 

Alternativní zdroje energie můžete vyrobit, nebo koupit

Každého správného kutila baví svépomocné instalace a vynálezy, i když nakonec třeba nesplní předpokládaný účel. Alternativní zdroje energie vrátí vloženou energii, čas a peníze jenom díky souhře mnoha okolností. Nejdříve musíme porovnat investici, místní podmínky a reálný výkon zařízení. Potom potřebujeme znalosti, zručnost a aspoň trošku štěstí. Propočítejme ukázkový příklad.

Kutil sehnal součástky za pouhých 1 000 Kč a během kalendářního měsíce sestrojí větrnou elektrárnu, která má instalovaný (maximální ideální) výkon 1 000 W. V místě moc nefouká, takže přístroj reálně dosahuje průměrného výkonu 50 W a vyrobí 438 kWh ročně. Takové množství elektřiny z centrální sítě stojí kolem 2 100 Kč, takže náš kutil zažil tvůrčí dobrodružství, a navíc může vydělat. Ovšem svoje experimenty musí konzultovat s profesionálním elektrikářem.

Někdy je lepší koupit technologie pro využití alternativních zdrojů energie od profesionálních dodavatelů, hotové a se zárukou. Obvykle jde o solární elektrárny, systémy pro solární ohřev vody a malé větrné elektrárny. Přitom můžete využít dotace, kterými Česká republika a Evropská unie motivují svoje obyvatele k hospodárným inovacím. Například program Nová zelená úsporám podporuje solárně-termické kolektory, vhodné pro ohřev vody i fotovoltaiku.

Alternativní zdroje energie zpeněžíte díky trhu, či státu

Předpokládejme, že provozujete vlastní elektrárnu, a dokonce dosahujete nadprodukce. Co podniknout? Buďto můžete samostatně najít kupce, kterému přebytky prodáte za smluvenou tržní cenu. Anebo využijete státní podporu, která mívá dvě základní formy, jak ukazuje následující tabulka. Ovšem elektřinu těžko přepravíte sami. Alternativní zdroje energie obvykle vydělávají jenom prostřednictvím konvenční distribuční soustavy, což narušuje ideu úplné soběstačnosti.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Závěrem shrňme, co všechno můžeme počítat mezi alternativní zdroje energie:

  • Energii vody, vzduchu nebo půdy, kterou zužitkují tepelná čerpadla,
  • vodní a větrnou energii, sluneční záření, které zužitkují elektrárny,
  • biomasu (biologický odpad, například dřevo),
  • geotermální energii,
  • energii příboje a přílivu oceánů.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.