K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesZeptejte se nás

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

4

Je výhodná solární sprcha?

Témata

 •  Solární sprcha ušetří stokoruny ročně, ale především zpříjemní letní zahrádkářské práce, rekreační pobyty na chatách a sportovní aktivity.  
 •  Solární sprchy najdeme v zahrádkářských koloniích, u rodinných domů a sportovišť.

Když se řekne solární sprcha, leckomu vytane na mysli jednoduchý systém. Načerno natřený sud přivařený k tyči, který umožňuje rychlé opláchnutí po práci na zahradě, nebo příjemné osvěžení během horkých dnů. Základní verzi solární sprchy zkonstruujete sami. Ale na trhu najdeme důmyslnější a propracovanější systémy, které ohřívají větší množství vody a tím šetří energii.

Jak pracuje solární sprcha?

Především potřebujeme akumulační zásobník dostatečného objemu (většinou 20 až 35 litrů), ve kterém dojde k ohřevu. Vodu přivedeme do nádrže například přes hadicovou spojku, nebo kulový ventil. Ze zásobníku vytéká ohřátá tekutina přes sprchovou růžici.

Co typicky obsahuje solární sprcha:

 • Akumulační zásobník
 • Sprchová růžice + ramínko
 • Hadicová rychlospojka
TIP

Zajímá vás využití solární energie v domácnosti? Zkuste solární nabíječku a ušetřete za elektřinu.

Solární sprcha pro otužilé

Slunečním ohřevem získáme dostatek teplé vody především v létě. Domácnost spotřebuje méně plynu, elektřiny nebo jiné placené energie, takže ušetří řádově stokoruny ročně. Někteří profesionální výrobci deklarují, že solární sprcha poskytuje teplou užitkovou vodu až 200 dní v roce. Ovšem pozor! Voda sice může být ohřátá na dostatečnou teplotu, ale podzimní nebo jarní počasí nemusí venkovnímu sprchování svědčit. Technologii potom můžete použít jiným způsobem, třeba na úklid.

RADA

Solární sprchu vybírejte podle ceny, účinnosti ohřevu a velikosti akumulačního zásobníku. Menším objem (cca 8 litrů) vám poslouží spíše pro rychlé opláchnutí. Solární sprcha s velkým akumulačním zásobníkem (20 až 35 litrů) poskytne odpovídající komfort. 

Kde využít solární sprchu?

Ohřev vody sluneční energií docení majitelé rekreačních objektů, chat a chalup, které nejsou vybaveny koupelnou. Solární sprcha vhodně doplní také zahrady. Někteří plavci se rádi opláchnou, když vstupují nebo vystupují ze svého soukromého bazénu. Solární sprchy tudíž najdeme často v zahrádkářských koloniích, u rodinných domů a sportovišť.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  55
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  53
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  44
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*