K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Jak vybírat solární světlo?

Témata

 • Sluneční energii lze v domácnosti využít různými způsoby, solární světlo je jedním z nich.
 • Představuje levnou možnost, jak ozářit například chodník na zahradě, venkovní posezení nebo bazén.
 • Podívejte se, jak solární světlo vybírat, abyste s ním byli spokojeni.

Solární světla fungují bez elektřiny z rozvodné sítě, což je ekonomické i ekologické. Princip je jednoduchý – solární lampa nebo jiné osvětlení se přes den dobije na sluníčku a za soumraku se rozsvítí díky speciálním senzorům. Ráno se zase solární lampy samy vypnou, pokud se během noci nevybijí. Svítíte zadarmo, bez nutnosti rozsvěcování nebo zhasínání a solární osvětlení navíc působí romantickým dojmem.

RADA

Čím déle bude solární světlo na slunci, tím více vám v noci poslouží. Proto ho umístěte tak, aby se přes den mohlo dostatečně nabít.

Solární světlo a kritéria výběru

Abyste byli se solárním světlem spokojeni, vybírejte mezi kvalitními výrobky. Levné solární lampičky zakoupené v supermarketu mohou dosahovat jenom slabého výkonu a poslouží spíše jako dekorace zahrady, zvýrazní hranici cesty nebo břeh bazénu. Zatímco solární světla od renomovaných výrobců dostatečně září a obstojí třeba jako moderní lucerna při venkovním posezení.

Při výběru solárního světla sledujte zejména následující:

 1. Počet LED diod – čím vyšší bude, tím lepší. Kvalitní výrobky s dostatečným počtem LED diod září natolik, že dostatečně osvětlí dveře nebo venkovního posezení.
 2. Výdrž – při plném nabití vydrží solární světlo až 8 hodin.
 3. Design – vzhled většinou připomíná tradiční lampy. Ale k dostání jsou také vtipná a originální solární světla.
 4. Materiál – levnější solární světla jsou vyrobená z plastu, který nevydrží dlouho a snadněji podlehne povětrnostním vlivům. Skutečně kvalitní výrobky vydrží několik let.
 5. Funkce – starší technologie reaguje na tmu a světlo rozsvícením, nebo zhasnutím. Pokročilejší solární světlo obsahuje čidlo, které reflektuje pohyb. Hodí se třeba ke vchodu.

Solární světla ulehčí noční návraty domů

Mezi současnými technologiemi bychom marně hledali plnohodnotnou náhradu LED zářivek. Ovšem solární světlo leckoho zaujme svým ekologickým a hospodárným charakterem. Zpestří například zahrady, terasy a okolí domu. Solární světla lemující přístupovou cestu pomohou při nočním návratu, kolem bazénu splní bezpečností funkci a návštěvníky možná uchrání před pádem do vody.

TIP

Využijte solární energii a ušetřete až 75 % ročních nákladů na ohřev teplé vody v domácnosti. Slunce pracuje zadarmo, navíc na fotovoltaický systém pro ohřev vody můžete získat dotaci až 105 000 Kč. Dotaci samozřejmě vyřídíme za vás! Více na Fotovoltaikabezstarosti.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*