E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké výhody mají menší solární elektrárny?

Pro podnikatele Alternativní energie Fotovoltaika Elektřina Investice
  • Malé fotovoltaické elektrárny zatím stále tvoří méně než 5 procent z celkového instalovaného solárního výkonu v Česku.
  • Elektřinu vyrobenou na střeše své firmy můžete na místě hned spotřebovat, nebo ji prodat do sítě. Mnohem výhodnější je ale spotřeba na místě. 
  • O výhodných výkupních cenách si ale můžete nechat jen zdát, stát už je nedotuje. Přesto mají solární elektrárny své výhody.

Instalace fotovoltaických panelů na firemní střechu si sice vyžádá vstupní investici, protože však ceny solárních panelů v posledních několika letech klesly, doba návratnosti se zkrátila. A to i přesto, že stát přestal dotovat výkup elektřiny. Přebytky do sítě dodat můžete, ovšem za tržní cenu, kterou si s dodavatelem smluvíte. Jaké výhody tedy menší solární elektrárny mají?

Slunce šetří firemní náklady

Ačkoli stát instalaci solárních elektráren ve firmách nedotuje (na dotaci na fotovoltaiku si aktuálně sáhnou jen domácnosti), vyplatí se. A to především společnostem, které plánují vyrobenou elektřinu stoprocentně spotřebovávat. Příkladem je firma s roční spotřebou 150 MWh, která instaluje elektrárnu o výkonu 30 kWp a na místě spotřebuje veškerou vyrobenou elektřinu. Návratnost investice je v tomto případě zhruba 9 let.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Jste energeticky soběstační

Důvodem pro instalaci solární elektrárny jsou mnohdy i ekonomicky hůře měřitelné motivy, jako je například snaha o vyšší  energetickou soběstačnost. Především nové či rekonstruované firemní objekty využívají moderní technologie, které jednak elektřinu šetří a zároveň umožňují dosáhnout nezávislosti na dodávkách ze sítě. Fotovoltaika je cenově dostupná a na rozdíl od větrných nebo vodních elektráren ji lze instalovat téměř všude.

Snadná instalace panelů

Na rozdíl od jiných technologií nevyžaduje instalace fotovoltaiky žádné výrazné stavební úpravy nebo zásahy do stavby. Tím klesají i náklady spojené s pořízením fotovoltaických panelů.

Fotovoltaika je nenáročná

Solární panely jsou nenáročné na údržbu. Míra poruchovosti fotovoltaiky klesá společně s tím, jak se rok od roku vylepšují technologie. Nenáročná je také obsluha panelů. Kromě pravidelných servisních prohlídek se o ně nemusíte starat.

Desítky let s fotovoltaikou

Do karet hraje fotovoltaice rovněž dlouhá životnost. Výrobci standardně garantují, že křemíkové články vydrží několik desítek let.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.