K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

31

Jaké výhody má chytrá domácnost?

Témata

 • Chytrá domácnost je koncept bydlení s využitím informačních technologií zejména pro nastavení a regulaci vytápění, větrání, osvětlení, motorových žaluzií a také zabezpečení domu.
 • Ovládání jednotlivých prvků chytré domácnosti jsou obvykle sdruženo do jednoho ovládacího centra obvykle s dotykovou obrazovkou.
 • Nastavovat a sledovat všechny systémy v domě je pak možné také na dálku přes internet v počítači, tabletu či mobilním telefonu.

V inteligentním domě máte svoje energie pod kontrolou . Pomocí telefonu nebo tabletu kdykoli vypnete a zapnete spotřebiče, topení, osvětlení či bezpečnostní zařízení. Digitální technologie mohou zvýšit i bezpečnost díky včasnému odhalení škodlivin ve vzduchu nebo snímání pohybu v domě a na zahradě.

1.

Chytrá domácnost topí efektivně

Zapomněli jste vypnout topení a musíte zůstat celý den v zaměstnání? Chytrou domácnost ovládáte dálkově, takže můžete spotřebiče regulovat odkudkoli. S časovým předstihem také rozehřejete radiátory, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého bytu. „Smart home“ neboli inteligentní domácnost vás přivítá tak, jak ji nastavíte prostřednictvím svého mobilu nebo tabletu.

Ovšem bez ohledu na ovládání vytápěcího systému, chytrým řešením rozhodně není prosté spalování fosilního paliva. Tradiční plynová kamna („wafky“) vypouštějí ven zbytečně mnoho tepelné energie. Na současném trhu naštěstí již dominují kondenzační kotle, které dokážou získat teplo i ze spalin a dosahují účinnosti až 110 %. Jinými slovy, chytrá domácnost zaplatí za energii méně.

2.

Pasivita jako dobrá vlastnost

Ačkoli nelze zaměňovat chytré domy a energeticky úsporné pasivní domy, v pasivních domech se často prvky inteligentní domácnosti používají. Pokud hodláte stavět rodinný dům, zaměřte se nejen na prvky chytrých domácností, ale také obecně na co nejmenší energetické ztráty domu.

V našich zeměpisných podmínkách potřebuje chytrá domácnost v pasivním standardu vytápět jenom 15 až 20 dní v roce. Takzvaný pasivní dům totiž výborně zužitkuje teplo ze slunce, zapnutých spotřebičů a živých obyvatel. Aktivní vytápění potřebuje jenom v extrémních mrazech, což stojí kolem 4 000 Kč ročně.

3.

Povinné měřiče tepla

Počínaje Novým rokem 2015 musejí tuzemské byty, které si společně rozúčtovávají tepelnou energii, povinně disponovat měřiči spotřeby tepla. Státní správa zatím opozdilce chápala a netrestala, ačkoli za absenci přístroje může teoreticky udělovat pokuty. Ovšem chytrá domácnost svoji spotřebu monitoruje dobrovolně, aby měla pohodlnější život.

Například díky digitálnímu přístroji s rádiovým odečtem nemusíte pouštět technika distribuční společnosti do svého soukromí, všechna komunikace proběhne dálkově. Taky dostanete spravedlivější vyúčtování. Měřiče tepla v bytovém domě zaznamenávají, jaký podíl má domácnost na celkové spotřebě, aby nedoplácela na sousedy.

4.

Chytrá domácnost může dosáhnout soběstačnosti

V energetice může chytrá domácnost dosáhnout částečné nebo téměř úplné soběstačnosti. Elektřinu vyrobíte malou sluneční, větrnou nebo vodní elektrárnou, o její akumulaci se pak postará baterie. Elektřina ze solárního zdroje vám také může ohřát vodu v bojleru. Všechny domácí energetické systémy mohou být pochopitelně do chytré domácnosti zapojeny. 

TIP

Chcete ovládat domácí spotřebiče na dálku? Při budování svého inteligentního domu začněte chytrou pračkou nebo sušičkou Gorenje.

 

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*