Jak se zbavit starých věcí?

  1. Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
  2. Existují speciální kontejnery, charitativní sbírky nebo prodejní bazary, na kterých za vyřazené věci získáte peníze.

Velký úklid domácnosti nebo jen zjištění, že něco už nefunguje a jen překáží. Vytřídění nepotřebných věcí může být součástí pravidelného úklidu nebo náhody. Většina starých věcí ale nemusí končit v koši. Mnoho předmětů může najít své další uplatnění. 

Pokud máte více času a energie, můžete zkusit staré věci prodat. Nabízejí se například antikvariáty a obchody se starožitnostmi, jež vykupují knihy, historický nábytek, obrazy a cennosti. Velmi populární jsou dnes různé bleší trhy a bazárky. Ty se zaměřují hlavně na oblečení a módní doplňky. Samozřejmě se zde počítá s tím, že se zbavujete spíše věcí, které u vás nenašly využití, a proto jsou v relativně dobrém stavu. Zkuste třeba využít i různé internetové bazary aukční servery.

Sběrné dvory a kontejnery na elektroniku

Pro starší kousky oblečení nebo jiného textilu je ideální využít kontejnery na textil (často jsou bílé nebo modré). Velkoobjemový odpad a staré elektronické spotřebiče je třeba odvážet do sběrných dvorů, které najdete v každém městě a v některých obcích. Drobnou elektroniku, jako jsou staré fény, žehličky nebo ovladač od televize, stačí vhodit do červeného kontejneru na elektro. Po republice najdete i malé kontejnery na použité baterie, často se nacházejí i v obchodních centrech.

Staré věci darujte charitě

Staré, avšak funkční a hlavně užitečné věci a oblečení, je možné také darovat charitě.  Nejlepší postup je domluva s nejbližším charitním zařízením, jejichž seznam najdete zde.

Nepoužívané oblečení můžete také odnést do nejbližšího kontejneru, které charitativní organizace provozují. Ve velkých městech často najdete charitní obchody, kde můžete různé věci zanechat. 

Pokud chcete odnést staré věci charitě, pamatujte na to, že darované předměty by měly být funkční a měly ještě někomu sloužit. Totéž platí o oblečení - mělo by být čisté a nositelné. Charita není sběrný dvůr.  

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat

Jak recyklovat baterie?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Recyklace papíru: Jak vyrobit recyklovaný papír?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Kompostování: Jak kompostovat?

Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.  
Víc najdete tady