Není plast jako plast. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  1. Plast neboli umělá hmota je souhrnné označení pro řadu organických sloučenin, které my lidé vyrábíme.
  2. Odborné názvy sloučenin, ze kterých se plasty vyrábějí, si běžný smrtelník jen těžko pamatuje. Spíš je známe pod zkratkami PET, PP nebo PVC.
  3. Plasty se liší vlastnostmi a využitím. Některé dobře snášejí teplo, jiné jsou zase velmi tvrdé nebo pružné, snadno se tvarují, další jsou levné na výrobu a podobně.

7 nejčastěji vyráběných plastů:

  1. polyethylen (PE)
  2. polypropylen (PP)
  3. polyvinylchlorid (PVC)
  4. polyethylentereftalát (PET)
  5. polykarbonát (PC)
  6. polymethylmethakrylát (PMMA)
  7. akrylonitrilbutadienstyren (ABS)

Plasty, kam se podíváte

Plasty nás doslova obklopují. Některé máme denně na očích, třeba PET lahve, mikrotenové sáčky z polyethylenu (HDPE) nebo když ráno vyndáme z lednice jogurt v kelímku z polypropylenu (PP). To jsou mimochodem vůbec nejvíc produkované plasty.

Některé plasty o sobě dávají vědět méně. Mezi takové patří třeba PVC. Denně jím ale proudí voda ve vodovodní síti nebo se jím pokrývají kabely elektrického vedení, protože je to skvělý izolant. Průhledné plasty, které často vidíme na střechách pergol, ve sklech brýlí nebo jako ochranné stěny u přepážek, jsou buď z polykarbonátu (PC), anebo tvrdšího polymethylakrylátu (PMMA).

Ani v rámci jedné skupiny ale nejsou všechny plasty stejné. Například polypropylen (PP), z něhož běžně jíme jogurt, slouží i k výrobě dílů do automobilů nebo nachází uplatnění ve zdravotnických přístrojích. Bez plastů už bychom si život prostě nedokázali představit.

Čím se od sebe plasty liší?

Krátká odpověď zní: chemickým složením. Delší pak obsahuje slova vlastnosti a využití. Polyethylen (PE) má například varianty s různou hustotou, které se hodí při výrobě obalů na potraviny, trubek, snowboardů, lodí nebo tělních implantátů.

Polypropylen (PP) je velmi flexibilní a odolává velkému tlaku. Navíc se snadno recykluje, protože patří do široké rodiny polyolefinů, jež se recyklují dohromady. Nesmí se však mísit s jinými typy plastů, jako je třeba polyethylentereftalát (PET), který se sám o sobě také dobře recykluje. A je rovněž odolný vůči působení chemických sloučenin a vody.

Slovo vinyl, které najdeme v názvu polyvinylchlorid (PVC), už samo napovídá, k čemu se tento plast mimo jiné využívá. Jsou to staré dobré vinylové desky s dokonalým zvukem. Každý z nás se s ním denně setkává i jinde. Tvoří totiž rámy oken a dveří nebo také podlahy. Je robustní, houževnatý a nemá problém s velkými rozdíly teplot, které by způsobovaly jeho křehnutí. 

S akrylonitrilbutadienstyrenem (ABS) má pak zkušenost každý, kdo někdy vzal do ruky kostku Lega. Díky dokonalé tvarovatelnosti i možnostem barvení a povlakování se využívá i jako materiál pro 3D tisk. Najdeme ho rovněž v autech – je schovaný pod každým chromovým prvkem, který se třpytí, a na designu vozů se tak krásně vyjímá.

Nejčastější chyby při třídění odpadu

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Jak recyklovat baterie?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Recyklace papíru: Jak vyrobit recyklovaný papír?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Kompostování: Jak kompostovat?

Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.  
Víc najdete tady