K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Na jakých principech stojí ekologické stavby a domy?

Témata

 • Ekologické stavby udržují příjemné domácí mikroklima, aniž bychom museli vyrábět teplo spalováním plynu nebo žhavit elektrické přímotopy.
 • Jenom pasivně stojí, ale přitom velmi efektivně využívají svoje okolí nebo horký dech svých obyvatel.
 • Oproti tradiční zástavbě spotřebují nejmodernější ekologické domy 10 a méně % energie.
 • V ideálním případě jsou vybavené systémem na čištění vzduchu a zamezují tvorbě plísní.

Ekologické domy fungují na principu pasivního získávání vnějšího a vnitřního tepla ze slunce, lidí a malých spotřebičů. Samozřejmě jsou výborně izolované, ale navíc také vybavené systémem automatického větrání a rekuperace tepla, takže zamezují ztrátám energie a jako „vytápěcí systémy“ postačují samotní obyvatelé. Tradiční rodinné domy zrekonstruované na nízkoenergetické ekologické stavby spotřebují méně než 50 kWh/m2a (50 kilowatthodin energie na čtvereční metr ročně). Řečí peněz to znamená, že celoroční vytápění plynem na ploše 120 m2 stojí méně než 10 000 Kč.

Nízkoenergetické ekologické stavby a pasivní domy

Základní pojmy mohou trošku mást. Nízkoenergetické ekologické domy jsou vývojovým mezistupněm. Mají vyšší tržní hodnotu a menší spotřebu energie než tradiční příbytky, ale za největšími zázraky současné architektury už zaostávají. Pasivní ekologické stavby stojí ještě více peněz, ale svoji pořizovací cenu zpravidla ušetří ještě efektivnějším využitím tepla.

Technické vybavení obou typů budov je vlastně podobné. Nejmodernější ekologické stavby disponují ještě lepším zateplením, tudíž potřebují menší vytápěcí systémy pro případ velkých mrazů. Pořizovací náklady závisejí na konkrétním projektu. Pasivní standard prodražuje novostavbu o 0 až 20 %. „Zpasivnění“ starého příbytku spolkne až polovinu jeho dosavadní ceny. Ovšem ekologické domy vrátí počáteční investici následnými provozními úsporami, a navíc mají vysokou tržní hodnotu.

Porovnejme ekologické domy ve 2 základních typech
Nízkoenergetický dům Pasivní dům
Nižší výkon otopné soustavy, může využívat obnovitelné zdroje, zateplení, řízené větrání Větrání s rekuperací (znovuvyužitím) tepla, tepelná izolace, těsná konstrukce
Spotřeba při vytápění v kWh/(m2a) n>
Méně než 50 Méně než 15
TIP

Za pouhé 3 měsíce můžete mít svůj vlastní nízkoenergetický, nebo rovnou pasivní dům. Získejte úspornou dřevostavbu v ideální velikosti, ceny začínají kolem 1,5 milionu korun včetně DPH!

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*