K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Jak probíhá recyklace pneumatik?

Témata

 • Alternativu černých skládek představuje recyklace pneumatik.
 • Přináší ekologický i ekonomický užitek, protože s přibývajícími automobily se zvyšuje produkce nových gum.

TIP

Pokud v krajině objevíte nelegální skládku, nahlaste ji prostřednictvím internetového portálu ZmapujTo.cz. Nepravost potom snáze zaregistrují odpovědné osoby, aby mohly zjednat nápravu. Provozovatel portálu vyhrál ekologického oskara v soutěži E.ON Energy Globe Award.

Odpady přijímají sběrné dvory

V tuzemsku nesmíme skoro vůbec umisťovat pneumatiky na skládkách, kde mohou složit pouze v malém množství pro technické zabezpečení, podle provozního řádu. Velkým problémem jsou nebezpečné látky, které guma uvolňuje do půdy a vody. Přitom recyklace pneumatik často probíhá prostřednictvím jejich prodejen a výroben. Potřebujete vyměnit „kus za kus“? Obchodník musí při prodeji nových pneumatik odebrat staré, a to ve stejném množství. Anebo ve své obci kontaktujte sběrný dvůr , kde většinou od místního občana převezmou 4 kusy ročně zdarma.

Výhody recyklace pneumatik

Z odpadu jsou využívány jenom některé složky. Recyklace pneumatik zužitkovává hlavně pryž, která tvoří celkový objem přibližně ze 70 %. Svoje další využití má v asfaltu, kde prodlužuje životnost silnice a ztišuje dopravu.

Recyklace pneumatik začíná jejich trháním na proužky. Rozdrcený materiál následně prochází mletím ve speciálních strojích, které zároveň odstraňují ocelová lana, následně recyklovaná stejně jako jiná ocel. Proužky potom dostávají podobu granulí nejrůznější velikosti, použitelných v průmyslu. Další možností recyklace pneumatik je jejich zmrazení a následné drcení.

RADA

Pokud plánujete přezouvat svoje auto, požádejte o bezplatné odebrání starých pneumatik v tomtéž autoservisu nebo pneuservisu, kde pořizujete nové.

Mohlo by vás také zajímat

 • Komu pomůže kotlíková dotace v roce 2017?

  Kotlíková dotace může pokrýt 70 – 85 % investičních nákladů.

  40
  Více
 • Jak správně třídit odpad?

  Tříděním odpadu v domácnosti ušetříte.

  39
  Více
 • Vyplatí se elektromobil?

  Elektromobil jezdí tiše a přitom nevypouští žádné škodlivé emise.

  37
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*