K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

3

Kompostování: Jak kompostovat?

Témata

 • Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.
 • Hnojivo můžete samozřejmě kupovat, ale v tom případě postupně utratíte stokoruny až tisícikoruny.

Zbytky ovoce, zeleniny a rostlin, čajové pytlíky, skořápky a zahradní odpady patří do hnědé popelnice na bioodpad. Mohou také zůstat doma, aby tiše a trpělivě pracovaly. Kompostování znamená, že vytvoříte dobré podmínky pro rozklad organických materiálů. Za 1 až 2 roky získáte vyzrálé hnojivo, použitelné na zahradních záhoncích nebo v okenních truhlících.

Pro kompostování potřebujete místo

Nejdříve zvažte, kam budete biologický odpad ukládat. Majitelé zahrady mohou házet organický odpad na hromadu, případně vytvořit ohrádku z dřevěných palet. Jak kompostovat v domácnosti? Poměrně levný bývá malý kompostér, ceny začínají kolem 150 Kč. Větší nádoby jsou vhodné pro komunitní kompostování, které provádějí společně obyvatelé celého bytového domu.

RADA

Kdo ví, jak kompostovat, vůbec neucítí zápach hniloby. Naopak očekávejte vůni zeminy. Efektivní kompostování vyžaduje dostatečné vlhko, teplo a přísun vzduchu. Na promíchávání doporučujeme úzkou lopatku. Kompost pomůže ovocným stromům, trávníku i dýním, které můžete pěstovat rovnou na zrající hromadě bioodpadu.

Jak kompostovat od základní vrstvy

Pro začátek potřebujete hrubý a vzdušný materiál: například větvičky, slámu či suché rostliny. Hrubší materiál doporučujeme nadrtit a všechno dostatečně provzdušněte promícháním. Klidně přidejte zeminu nebo zralý kompost. V další fázi kompostování hlídejte dostatečnou vlhkost, teplotu a množství vzduchu. Postupně vznikne humus, který zapracovaný do půdy zadržuje vodu, zachycuje škodliviny a vyrovnává kyselost. Kompostování snižuje náklady odpadového hospodářství a zmenšuje skládky.

TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Mohlo by vás také zajímat

 • Jak správně třídit odpad?

  Tříděním odpadu v domácnosti ušetříte.

  39
  Více
 • Jak poznám dobré elektrokolo?

  Dobré elektrokolo vyhoví vašim osobním požadavkům, které rozhodují při výběru správného stroje.

  36
  Více
 • Co je rekuperace?

  Rekuperace například znamená, že máte doma stále čerstvý vzduch bez zbytečných tepelných ztrát.

  31
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*