K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

24

Kolik peněz a energie ušetří třídění odpadu?

Témata

 • Recyklování a ochrana životního prostředí jsou dnes již součástí běžného života.
 • Třídění odpadu zachraňuje například stromy a umožňuje produkci nových výrobků z použitých materiálů.
 • Okamžitý individuální užitek zřejmě nepocítíme, zato v národním měřítku jsou výhody třídění odpadu značné.

TIP

Každoročně v polovině dubna vyrážejí desetitisíce dobrovolníků, aby zbavovali krajinu černých skládek. Projekt Ukliďme Česko získal „ekologického oskara“ v soutěži E.ON Energy Globe Award.

Česko je jednička v třídění odpadu

Průměrná tuzemská domácnost vynáší do speciálních kontejnerů 25 kg plastů za rok, čímž patří mezi nejlepší na kontinentu. Podle Evropského statistického úřadu dosahuje Česká republika nadprůměrně dobrých výsledků v recyklaci obalů, ovšem výjimkami jsou kovové a dřevěné materiály, se kterými poměrně plýtváme.

Třídění začíná již v domácnosti, kde často sbíráme umělé hmoty do pytlů, speciálních košů nebo obyčejných krabic, jež následně vyhazujeme do žlutého kontejneru. Doporučení: Nežádoucímu zápachu, který může doprovázet třídění plastů , se vyhnete vypláchnutím obalů ve vodě po umytém nádobí.

Úspěšní jsme na více frontách. Barevné kontejnery na třídění odpadu využívá sedm Čechů z deseti, tedy jasná většina obyvatel. Každý z nás vyprodukuje ročně asi 300 kg odpadků a průměrný obyvatel tuzemska vyseparuje asi 11 kg papíru, který patří do modrého kontejneru. Zpracování a třídění papíru je daleko ekologičtější než jeho výroba ze dřeva. Použitím jedné tuny nasbíraného materiálu ušetříme asi 14 stromů.

Třídění odpadu šetří miliardy korun

Výhody recyklace nejsilněji pocítíme v rámci celé společnosti. Tříděním odpadu, které v domácnosti běžně zahrnuje sklo, papír, plasty a nápojové kartony, uspoří Česko množství energie odpovídající spotřebě 260 tisíc domácností. A to není všechno. Významně můžeme ovlivnit rovněž kvalitu ovzduší. Díky třídění odpadu ušetříme takové množství kysličníku uhličitého, kolik ho v tuzemsku dokáže vyprodukovat přibližně 10 % aut.

Chcete převést úsporu na peníze? Provedeme jenom orientační výpočet, protože ceny energií ovlivňujete samozřejmě také výběrem dodavatele.

 • Nejoblíbenějším topivem je v tuzemských domácnostech zemní plyn. Za roční spotřebu 30 MWh (megawatthodin) utratíme zhruba 42 tisíc Kč.
 • Svícení a puštěné spotřebiče znamenají další výdaje. Roční spotřeba 2,5 MWh elektřiny stojí přibližně 12 tisíc Kč.
 • Obě finanční částky vynásobme 260 tisíci domácnostmi. Zjistíme, že třídění odpadu ušetří České republice řádově miliardy korun ročně!
RADA

Pokud starostlivě počítáte každou korunku, v rámci tříděni odpadu odevzdávejte papír do sběrny. Tam vám podle množství a druhu materiálu vyplatí odměnu. Dobré rady přináší rovněž  časopis ENERGY GLOBE.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*