Je systém záloh na nápojové obaly pro ČR vhodný?

  1. Systém záloh se vyplatí jak jednotlivcům, tak celé společnosti. Zákazníky finanční záloha motivuje k tomu, aby recyklovatelné obaly vraceli.
  2. Daňoví poplatníci za provoz nového systému záloh nedají ani korunu. Částka 3 koruny za obal totiž pokryje náklady.
  3. Zavedení systému záloh na PET lahve a hliníkové obaly, jako jsou plechovky od nápojů, si podle průzkumu agentury Kantar přeje 76 % obyvatel České republiky.

V roce 2016 z celkového množství plastových lahví uvedených na trh skončilo:

  • 69,5 % v kontejnerech na tříděný odpad,
  • 25,1 % ve směsném komunálním odpadu,
  • 5,4 % pohozených v přírodě.

Třídění není recyklace

My Češi jsme v třídění odpadu jedni z nejlepších v Evropě, možná i na světě. Už se ale moc nezajímáme o to, co se s vytříděným odpadem následně děje. Ne všechno, co odhodíme do barevných kontejnerů, se recykluje. Bývá to kvůli designu, znečištění lahví nebo technologickým možnostem dotřiďovacích linek. Tisíce tun plastových obalů tak ročně skončí s označením „nevhodné pro recyklaci“.

Podle Institutu Cirkulární Ekonomiky se při cestě od výrobce přes zákazníka a třídírnu až k recyklaci ztratí přes 40 % vyrobených PET lahví. Z těch, které doputují až na konec řetězce, se u nás navíc nevyrábějí nové lahve, ale třeba plastové pásky, tedy produkty s nižší kvalitou. České výrobní postupy totiž zatím nedokážou zpracovat recyklovaný materiál na dostatečně kvalitní granulát. Lahve se tak vyrábějí ze surovin recyklovaných v zahraničí.

Reforma celého systému, kterou může přinést zálohování nápojových obalů, by množství recyklovaných obalů výrazně zvýšila. Hlavně by ale přinesla úlevu přírodě. Zatěžují ji jak pohozené lahve, tak i spotřeba surovin a energií při výrobě dalších a dalších obalů.

Proč zálohovat plechovky?

Třídění hliníkových obalů je u nás ještě v plenkách, šedý kontejner na kovy aby člověk pohledal. Podle průzkumu agentury Kantar celkem 73 % lidí hliníkové obaly netřídí, protože nemají v okolí potřebný kontejner. Poptávka po nápojích v plechovkách přitom neustále roste. Vytřídí se jich ale jen třetina – a s recyklací je to ještě horší.

Za vyšší počet kontejnerů bojují neziskové organizace, které tlačí na komunální politiky. Ještě lepší cestou by však bylo zavedení principu vratných hliníkových obalů. Zálohové poplatky by fungovaly jako motivace a proces by otevřel přímou cestu obalu do recyklačního zařízení.

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Jak recyklovat baterie?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Recyklace papíru: Jak vyrobit recyklovaný papír?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Kompostování: Jak kompostovat?

Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.  
Víc najdete tady