Jak probíhá recyklace pneumatik?

- Alternativu černých skládek představuje recyklace pneumatik.
- Přináší ekologický i ekonomický užitek, protože s přibývajícími automobily se zvyšuje produkce nových gum.
Odpady přijímají sběrné dvory
V tuzemsku nesmíme skoro vůbec umisťovat pneumatiky na skládkách, kde mohou složit pouze v malém množství pro technické zabezpečení, podle provozního řádu. Velkým problémem jsou nebezpečné látky, které guma uvolňuje do půdy a vody. Přitom recyklace pneumatik často probíhá prostřednictvím jejich prodejen a výroben. Potřebujete vyměnit „kus za kus“? Obchodník musí při prodeji nových pneumatik odebrat staré, a to ve stejném množství. Anebo ve své obci kontaktujte sběrný dvůr, kde většinou od místního občana převezmou 4 kusy ročně zdarma.
Výhody recyklace pneumatik
Z odpadu jsou využívány jenom některé složky. Recyklace pneumatik zužitkovává hlavně pryž, která tvoří celkový objem přibližně ze 70 %. Svoje další využití má v asfaltu, kde prodlužuje životnost silnice a ztišuje dopravu.
Recyklace pneumatik začíná jejich trháním na proužky. Rozdrcený materiál následně prochází mletím ve speciálních strojích, které zároveň odstraňují ocelová lana, následně recyklovaná stejně jako jiná ocel. Proužky potom dostávají podobu granulí nejrůznější velikosti, použitelných v průmyslu. Další možností recyklace pneumatik je jejich zmrazení a následné drcení.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu
Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!
Mohlo by vás také zajímat
Kolik stojí nejlevnější elektromobil? Cena vás překvapí
