Kolik činí ekologická daň na auta?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony

  • Majitelé šetrných vozidel neplatí žádný poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.
  • Lidově tento poplatek nazýváme ekologická daň za auta. 

RADA

Před výměnou vozidla použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává různá paliva. Například stlačený zemní plyn (CNG) vytváří svým spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ho nezdražuje žádná ekologická daň na auta. § 37d zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb.) stanovuje, že výměnou starého vozidla za šetrné můžete získat od státu 30 000, nebo 60 000 korun. Takzvané „šrotovné“ ovšem podle Ministerstva životního prostředí není vymahatelné, protože vláda nevydala doplňující nařízení, ve kterém by upřesnila konkrétní podmínky.

„Ekologická daň“ na auta dosahuje maximálně 10 000 Kč

Poplatek sloužící k likvidaci autovraků vyměřuje § 37e zákona o odpadech. „Ekologická daň na auta“ bývá zpravidla účtovaná:

  1. při první registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 v České republice,
  2. při první přeregistraci, pokud již vozidlo bylo v Česku registrováno.

Ušetřeni zůstanou všichni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, stejně jako motoristé provádějící přeregistraci kvůli dědictví nebo rozvodu. „Ekologická daň na auta“ logicky mine také majitele vozů, které splňují přísnější emisní normy, konkrétně EURO 3 a vyšší. Příliš špinavé výfukové plyny mohou stát 3 000, 5 000, nebo 10 000 korun.

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

 

TIP

Zprostředkujeme vám slevu až 36 % na nová vozidla značek Fiat a Iveco, poháněné stlačeným zemním plynem! „Ekologická daň na auta“ vás potom určitě mine.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.