E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Kolik činí ekologický poplatek?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony

  •  Ekologický poplatek se odvádí za odběr elektřiny, spalování ve velkých kotlech nebo znečišťování vodních zdrojů.
  •  Další „zelenou přirážku“ povinně uhradíte při první registraci či přeregistraci ojetého automobilu, který nesplňuje nejpřísnější emisní normy. 

Ekologický poplatek záleží na výfukových plynech

„Žadatel o registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 do registru silničních vozidel (…) je povinen zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků,“ říká zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech (§ 37e). Konkrétní peněžní částku určují emise ve výfukových plynech, respektive evropské normy pojmenované jako EURO 1, EURO 2, EURO 3, EURO 4, EURO 5 a EURO 6. Čím vyšší číslo, tím přísnější podmínky.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Na ekologický poplatek myslete ještě předtím, než koupíte starou ojetinu. V technickém průkazu vyčtete kategorii vozidla a emisní normu, kterou vozidlo splňuje. Výši „zelené daně“ potom najdete v následující tabulce.

Poplatek při registraci (lidově „ekologický poplatek“) činí nejvýše 10 000 Kč. Osvobození jsou majitelé moderních automobilů, kteří svojí jízdou znečišťují ovzduší jenom minimálně. Automatickou výjimku dostávají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, stejně jako motoristé provádějící přeregistraci vozidla kvůli dědictví či rozvodu.

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

 

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Před výběrem nového automobilu použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává fosilní paliva. Stlačený zemní plyn vytváří spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ekologická likvidace vozů nakonec probíhá zadarmo.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.