E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou ceny CNG v ČR?

Automobil Emise Plyn Investice Česká republika
  • Automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) na českých silnicích přibývá.
  • Roste také nabídka aut na CNG od nejrůznějších výrobců i počet plnicích stanic.
  • Kilogram paliva stojí průměrně 27,60 Kč, ale nejlevnější čerpací stanice za toto množství účtují cca 25 Kč.

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.

 

Jak ušetřit oběd aneb Ceny CNG v ČR

Česká obchodní inspekce uvádí, že kvalita stlačeného zemního plynu prakticky vždy vyhovuje předepsaným normám. Průměrná cena 1 kg CNG činí v současnosti 27,60 Kč. Možná se vám tato cena zdá velmi podobná jako u benzinu. Je ale nutné si uvědomit, že 1 kg CNG odpovídá zhruba 1,4 litru benzinu. CBG je tedy přibližně o 40 % levnější než benzin. Velké cenové rozdíly jsou také mezi jednotlivými čerpacími stanicemi. Zatímco někde prodávají CNG za více než 28 Kč/kg, na mnoha místech ho seženete i o tři koruny levněji.  Podívejte se na konkrétní příklad: 

Pan Zelený jezdí kvůli obchodním schůzkám po celém tuzemsku, ale příliš neřeší, kde přesně natankuje svoje auto na plyn. Je zvyklý, že ceny CNG zůstávají poměrně nízké, a proto ani nezkoumá účtenky. Bere vždycky plnou nádrž, což znamená zhruba 25 kilogramů, jinými slovy dojezd z Ostravy až do Karlových Varů. Posledně zaplatil 670 Kč. Kdyby zvolil nejlevnější plnicí stanici, ušetří přibližně 80 Kč!

Než zvýšíte tržbu některé plnicí stanici, srovnejte ceny CNG. V ČR sleduje místní rozdíly web cngplus.cz. Možná zjistíte, že vedlejší stanice prodává stlačený zemní plyn levněji. V takovém případě bývá delší cesta výhodná, protože 10 najetých kilometrů stává kolem 10 Kč.