E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou ceny CNG v ČR?

Automobil Emise Plyn Investice Česká republika
  • Automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) na českých silnicích přibývá.
  • Roste také nabídka aut na CNG od nejrůznějších výrobců i počet plnicích stanic.
  • Kilogram paliva stojí průměrně 27,60 Kč, ale nejlevnější čerpací stanice za toto množství účtují cca 25 Kč.

Výhodnost stlačeného zemního plynu vám spočítá specializovaná kalkulačka. Stačí, když vyberete základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou úsporu!

 

Jak ušetřit oběd aneb Ceny CNG v ČR

Česká obchodní inspekce uvádí, že kvalita stlačeného zemního plynu prakticky vždy vyhovuje předepsaným normám. Průměrná cena 1 kg CNG činí v současnosti 27,60 Kč. Možná se vám tato cena zdá velmi podobná jako u benzinu. Je ale nutné si uvědomit, že 1 kg CNG odpovídá zhruba 1,4 litru benzinu. CBG je tedy přibližně o 40 % levnější než benzin. Velké cenové rozdíly jsou také mezi jednotlivými čerpacími stanicemi. Zatímco někde prodávají CNG za více než 28 Kč/kg, na mnoha místech ho seženete i o tři koruny levněji.  Podívejte se na konkrétní příklad: 

Pan Zelený jezdí kvůli obchodním schůzkám po celém tuzemsku, ale příliš neřeší, kde přesně natankuje svoje auto na plyn. Je zvyklý, že ceny CNG zůstávají poměrně nízké, a proto ani nezkoumá účtenky. Bere vždycky plnou nádrž, což znamená zhruba 25 kilogramů, jinými slovy dojezd z Ostravy až do Karlových Varů. Posledně zaplatil 670 Kč. Kdyby zvolil nejlevnější plnicí stanici, ušetří přibližně 80 Kč!

Než zvýšíte tržbu některé plnicí stanici, srovnejte ceny CNG. V ČR sleduje místní rozdíly web cngplus.cz. Možná zjistíte, že vedlejší stanice prodává stlačený zemní plyn levněji. V takovém případě bývá delší cesta výhodná, protože 10 najetých kilometrů stává kolem 10 Kč.