E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak vytápět peletami?

  • Pelety jsou ekologické palivo, jehož výhodou je hlavně relativní komfort při vytápění.

  • Nejčastěji se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy.

  • Výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg.

  • Dřevní pelety lze spalovat v peletových kamnech či kotlích.

Pelety jsou slisované granule oválného průřezu. Jsou skladné a manipulace s nimi je velmi jednoduchá. Jejich výhřevnost se pohybuje okolo 18 MJ/kg, a vyrovnají se tedy i některým druhům uhlí. Jsou ekologické, protože nejde o fosilní palivo a na jejich počátku stojí obnovitelná surovina – dřevo.

Pokud se rozhodnete peletami vytápět běžný rodinný dům, ročně jich spotřebujete okolo 4 až 5 tun. Pelety se spalují v automatických kotlech a kamnech. Balení pelet se pohybuje v rozmezí od 15 kg do 1 tuny.

Peletová kamna

Pelety lze spalovat v peletových kamnech. Ty se většinou využívají k vytápění jednotlivých místností, malých bytů nebo nízkoenergetických domů. Peletová kamna můžete doplnit o teplovodní výměník, který zajistí vytápění dalších místností nebo ohřev teplé vody.

Na trhu se začínají objevovat také krbová peletová kamna s integrovaným zásobníkem. Ta nabízejí automatické přikládání a pohled na oheň skrz průhledná dvířka.

Peletové kotle

Kotle na pelety jsou většinou plně automatizovaná zařízení s dobrými spalovacími vlastnostmi a nízkými emisemi, na trhu je navíc k dispozici mnoho modelů. Jde o ekologický zdroj tepla s velmi snadnou obsluhou. Peletový kotel zvládá vytápění jednoho i více rodinných domů, kancelářských prostor nebo dílen a zajistí také ohřev teplé vody.

Peletové kotle dělíme na ty s automatickým zápalem, tedy stálým ohněm, a bez něj. Další možné dělení je podle účinnosti kotle, tedy přes 90 % nebo přes 80 %. Čím vyšší účinnost váš kotel má, tím méně spotřebujete pelet. Proto je účinnost velmi důležitým ukazatelem při nákupu kotle.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Při pořizování sledujte i výbavu kotle, ta totiž během provozu rozhodne o vašem pohodlí. Důležitá je též automatická schopnost čištění kotle a hořáku, kterou ale u levnějších variant nelze očekávat. Stejně tak se zaměřte na to, jakým způsobem lze kotel regulovat – například zda nabízí ekvitermní regulaci vytápění nebo třeba dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu či tabletu.

Skladování pelet

Drobnou nevýhodou pelet je – podobně jako v případě uhlí nebo dřeva – nutnost jejich skladování. Vzhledem k cenovým podmínkám se totiž vyplatí pelety nakupovat ve větším množství – třeba jednorázově na celou topnou sezónu. V domě je proto nutné zřídit sklad pelet. Z něho ale může být přímo vyveden přívod pro automatické přikládání.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice.