E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak vytápět peletami?

  • Pelety jsou ekologické palivo, jehož výhodou je hlavně relativní komfort při vytápění.

  • Nejčastěji se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy.

  • Výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg.

  • Dřevní pelety lze spalovat v peletových kamnech či kotlích.

Pelety jsou slisované granule oválného průřezu. Jsou skladné a manipulace s nimi je velmi jednoduchá. Jejich výhřevnost se pohybuje okolo 18 MJ/kg, a vyrovnají se tedy i některým druhům uhlí. Jsou ekologické, protože nejde o fosilní palivo a na jejich počátku stojí obnovitelná surovina – dřevo.

Pokud se rozhodnete peletami vytápět běžný rodinný dům, ročně jich spotřebujete okolo 4 až 5 tun. Pelety se spalují v automatických kotlech a kamnech. Balení pelet se pohybuje v rozmezí od 15 kg do 1 tuny.

Peletová kamna

Pelety lze spalovat v peletových kamnech. Ty se většinou využívají k vytápění jednotlivých místností, malých bytů nebo nízkoenergetických domů. Peletová kamna můžete doplnit o teplovodní výměník, který zajistí vytápění dalších místností nebo ohřev teplé vody.

Na trhu se začínají objevovat také krbová peletová kamna s integrovaným zásobníkem. Ta nabízejí automatické přikládání a pohled na oheň skrz průhledná dvířka.

Peletové kotle

Kotle na pelety jsou většinou plně automatizovaná zařízení s dobrými spalovacími vlastnostmi a nízkými emisemi, na trhu je navíc k dispozici mnoho modelů. Jde o ekologický zdroj tepla s velmi snadnou obsluhou. Peletový kotel zvládá vytápění jednoho i více rodinných domů, kancelářských prostor nebo dílen a zajistí také ohřev teplé vody.

Peletové kotle dělíme na ty s automatickým zápalem, tedy stálým ohněm, a bez něj. Další možné dělení je podle účinnosti kotle, tedy přes 90 % nebo přes 80 %. Čím vyšší účinnost váš kotel má, tím méně spotřebujete pelet. Proto je účinnost velmi důležitým ukazatelem při nákupu kotle.

TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

Při pořizování sledujte i výbavu kotle, ta totiž během provozu rozhodne o vašem pohodlí. Důležitá je též automatická schopnost čištění kotle a hořáku, kterou ale u levnějších variant nelze očekávat. Stejně tak se zaměřte na to, jakým způsobem lze kotel regulovat – například zda nabízí ekvitermní regulaci vytápění nebo třeba dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu či tabletu.

Skladování pelet

Drobnou nevýhodou pelet je – podobně jako v případě uhlí nebo dřeva – nutnost jejich skladování. Vzhledem k cenovým podmínkám se totiž vyplatí pelety nakupovat ve větším množství – třeba jednorázově na celou topnou sezónu. V domě je proto nutné zřídit sklad pelet. Z něho ale může být přímo vyveden přívod pro automatické přikládání.

TIP

Topíte stále ještě tak, že přikládáte ručně do kotle tuhá paliva? Šetřete svoji peněženku, čas i okolní ovzduší. Pomůžeme vám ke kotlíkové dotaci!

 

 

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.