K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

23

Jak fungují úsporné žárovky?

Témata

 • Úsporné zářivky šetří energii i peníze. Obsahují však rtuť a jejich technologie je již na ústupu.
 • LED žárovky jsou velmi hospodárné.
 • Výhodou LED osvětlení je také dlouhá životnost

Moderní osvětlovací technologie, jako jsou třeba LED žárovky, sice šetří energii a peníze, ale je potřeba věnovat větší pozornost jejich světelnému výkonu. Zatímco klasické žárovky vytvářely světlo pomocí žáru, technologie LED využívá energii účinněji, bez zbytečné přeměny na příliš mnoho tepla. LED světelné zdroje se proto ve srovnání s klasickými žárovkami méně zahřívají a nabízí také mnohem delší životnost. 

Staré versus úsporné „žárovky“

Typ svítidla Pořizovací cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Klasická žárovka 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová žárovka 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. kompaktní zářivka 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

V tabulce srovnáváme různé technologie, a to aktuálně nejžádanější modely. Oproti tradičnímu wolframovému přístroji má nejmodernější LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu elektřiny a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla! (Raději počítáme s kratší než uváděnou životností.) Zkrátka přísudek úsporná souhlasí finančně, nikoli výsledným přínosem, který může být dokonce vyšší. Zanechme ale slovíčkaření a raději prostudujme, jak „úsporné žárovky“ fungují!

Úsporné žárovky vytvářejí světlo chytře

Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo). Základní princip nejlépe pochopíme, když začneme staršími přístroji a chronologicky dojdeme až po úsporné žárovky.

 • Staré skleněné baňky obsahují (obvykle wolframové) vlákno, které je rozžhaveno elektřinou, přičemž vzniká světlo a spousta drahého tepla. Neúsporné žárovky jsou dneska k dostání pouze jako „tepelné koule“, například pro zahřívání kuřat v drůbežích velkochovech.
 • Takzvané kompaktní zářivky označujeme zkratkou CFL (z anglického Compact Fluorescent Lamp , česky kompaktní fluorescenční svítidlo ). Elektřina prochází směsí argonu a rtuti (což je mimo jiné problematické z hlediska ochrany životního prostředí), vzniká UV záření dopadající na luminofor (směs sloučenin kovů, například zinku, yttria, hliníku, europia, gadolinia, terbia apod.) a vidíme světlo.
 • LED žárovky využívají fyzikálního jevu, při kterém elektrony cestou mezi dvěma polovodiči (anodou a katodou) v určitém místě (na P-N přechodu) mění svoji energii na záření. Skutečně úsporné „žárovky“ znamenají minimální náklady a neobsahují poměrně rizikovou rtuť.
Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*