K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

23

Jak fungují úsporné žárovky?

Témata

 • Úsporné žárovky šetří energii i peníze.
 • Nejnovější osvětlení - LED zářivky jsou velmi hospodárné.

 1. Moderní přístroje sice šetří energii a peníze, ale nejsou úsporné světelně. Mohou zářit méně, stejně nebo více, podle rozhodnutí zákazníka při nákupu.
 2. Wolframové žárovky vytvářely světlo pomocí žáru, zatímco technologie LED využívá energii účinněji, bez zbytečné přeměny na příliš mnoho tepla.

Staré versus úsporné „žárovky“

Typ svítidla Pořizovací cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Tradiční wolframová 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. kompaktní 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED zářivka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

V tabulce srovnáváme různé technologie, a to aktuálně nejžádanější modely. Oproti tradičnímu wolframovému přístroji má nejmodernější LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu elektřiny a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla! (Raději počítáme s kratší než uváděnou životností.) Zkrátka přísudek úsporná souhlasí finančně, nikoli výsledným přínosem, který může být dokonce vyšší. Zanechme ale slovíčkaření a raději prostudujme, jak „úsporné žárovky“ fungují!

Úsporné žárovky vytvářejí světlo chytře

Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo). Základní princip nejlépe pochopíme, když začneme staršími přístroji a chronologicky dojdeme až po úsporné žárovky.

 • Staré skleněné baňky obsahují (obvykle wolframové) vlákno, které je rozžhaveno elektřinou, přičemž vzniká světlo a spousta drahého tepla. Neúsporné žárovky jsou dneska k dostání pouze jako „tepelné koule“, například pro zahřívání kuřat v drůbežích velkochovech.
 • Takzvané kompaktní zářivky označujeme zkratkou CFL (z anglického Compact Fluorescent Lamp , česky kompaktní fluorescenční svítidlo ). Elektřina prochází směsí argonu a rtuti, vzniká UV záření dopadající na luminofor (směs sloučenin kovů, například zinku, yttria, hliníku, europia, gadolinia, terbia apod.) a vidíme světlo.
 • LED zářivky využívají fyzikálního jevu, při kterém elektrony cestou mezi dvěma polovodiči (anodou a katodou) v určitém místě (na P-N přechodu) mění svoji energii na záření. Skutečně úsporné „žárovky“ znamenají minimální náklady a neobsahují poměrně rizikovou rtuť.
TIP

Úsporné žárovky rozličných cen, spotřeb, světelných barev a světelných toků najdete v našem internetovém obchodě.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*