Jak vybudovat pasivní dům svépomocí? 9

Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Životní prostředí Kutil

  •  Stavba pasivního domu musí vycházet z kvalitního projektu, který zohlední terén, propočítá tvar konstrukce, druhy a šířku materiálů, větrací  systém a řadu zdánlivých detailů.
  •  Například správnou orientací a rozmístěným oken můžete ušetřit desetinu nákladů na vytápění. 
  •  Pasivní dům svépomocí možná zvládnete postavit, ale kalkulaci všech dispozic přenechte raději specialistům.

TIP

Pasivní dům může na vašem pozemku vyrůst za pouhé 3 měsíce. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

Pasivní dům svépomocí jedině podle odborné studie

Záleží na každém centimetru cihly nebo izolace. Stavba pasivního domu by měla začít, teprve až navštívíte odborníky – například zájmové sdružení Centrum pasivního domu, sídlící v Brně. Energetickou náročnost budovy můžete samozřejmě řešit teprve během prací, ostatně úspěšné bývají taky dodatečné rekonstrukce. Ale pasivní dům svépomocí postavíte nejlépe podle profesionálního projektu, který snižuje náklady prakticky zadarmo, nápaditými a zavčas realizovanými „vychytávkami“.

Stavba pasivního domu musí splňovat přísná pravidla

V následující tabulce srovnáme různé úrovně energetické náročnosti budov, podle aktuálního oborového názvosloví. Pasivní dům svépomocí postavíte, pokud následně udržíte normální pokojové teploty, aniž byste spotřebovali na vytápění 15 nebo více kilowatthodin (kWh) energie na metr čtvereční ročně. Takové počty málokdo zvládne samostatně, a proto existují profesionální počítačové programy, které zohlední každý centimetr a materiál. Stavba pasivního domu jinak může skončit tak, že vznikne běžná současná novostavba.

SROVNÁNÍ různých typů zástavby podle energetické náročnosti
 

Spotřeba energie na vytápění

v kWh/m2/rok

Cena vytápění plynem

v Kč/rok

Běžný dům ze 70. – 80. let nad 200 nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba 80 až 140 14 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický dům méně než 50 méně než 8 760 Kč
Pasivní dům méně než 15 méně než 2 628 Kč
Nulový dům méně než 5 méně než 876 Kč

(Spotřebu na vytápění uvádíme podle Centra pasivního domu, cenu za vytápění počítáme podle průměrné ceny 1,46 Kč/kWh zemního plynu, při obytné ploše zástavby 120 m2.)

RADA

Ani pasivní dům postavený svépomocí po většinu roku nepotřebuje žádné vytápění, ovšem pro zimní období bývá vybavený například tepelným čerpadlem. Kdybyste hledali stejnou technologii, zprostředkujeme vám slevu na značkové přístroje Vaillant a Protherm. Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v pasivním domě lépe například elektrické přímotopy.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.