K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

14

Vyplatí se kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem?

Témata

 • Sušičky prádla jsou energeticky náročné, v kombinaci s tepelným čerpadlem ale představují zajímavé a úsporné řešení.
 • Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce.
 • Pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem byly původně vyvinuty pro velké provozy. Už několik let jsou ale řešením, které využívají i domácnosti. Důvodem jsou především úspory. Jsou to právě sušičky s tepelným čerpadlem, které představují nejmodernější typ tohoto domácího spotřebiče.

TIP

Proč uvažovat právě o kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem? Protože oproti běžným sušičkám ušetří až 50 % energie. Pracuje totiž tak, že využívá rovněž energii ohřátého vzduchu, který vzniká během sušení.

Kolik ušetří sušičky s tepelným čerpadlem?

Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Ovšem pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo, které čerpá energii z více zdrojů: 1/ z elektrické zásuvky, 2/ze svého okolí, 3/ z teplého, vlhkostí nasyceného vzduchu, jenž odchází ze sušící komory. V důsledku tepelné čerpadlo přispívá k úspornému provozu sušiček, které potřebují méně elektrické energie.

RADA

Při výběru sušičky s tepelným čerpadlem sledujte energetickou třídu spotřebiče (nejúspornější je A+++, méně hospodárná A++, dále A+, A, B atd.). Najdete ji na energetickém štítku, který vám prozradí i spotřebu elektřiny pro jeden cyklus nebo objem prádla, který se vejde do bubnu. 

Například běžné kondenzační sušičky spotřebují kolem 3,5 až 5 kWh na jeden sušící cyklus. To v přepočtu na peníze znamená 10,5 až 15 Kč (počítáme s cenou 3 Kč/kWh). Sušičky s tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ si na jeden cyklus vyžádají jen 1,5 kWh, tedy asi 4,5 Kč.

(Ne)výhody sušiček s tepelným čerpadlem

Úspora energie je v případě sušiček s tepelným čerpadlem zřejmá. Výhodou je i šetrnější sušení prádla, které příliš neopotřebováváme díky nižší teplotě vzduchu vháněného do bubnu. Proto je možné v sušičkách s tepelným čerpadlem sušit i náchylnější tkaniny, jako je třeba hedvábí nebo bavlna. Na druhou stranu, sušičky prádla s tepelným čerpadlem jsou stále finančně náročnější ve srovnání se svými tradičními předchůdkyněmi, i když jejich cena za poslední roky klesla.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*