K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

14

Vyplatí se kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem?

Témata

 • Sušičky prádla jsou energeticky náročné, v kombinaci s tepelným čerpadlem ale představují zajímavé a úsporné řešení.
 • Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce.
 • Pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem byly původně vyvinuty pro velké provozy. Už několik let jsou ale řešením, které využívají i domácnosti. Důvodem jsou především úspory. Jsou to právě sušičky s tepelným čerpadlem, které představují nejmodernější typ tohoto domácího spotřebiče.

TIP

Proč uvažovat právě o kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem? Protože oproti běžným sušičkám ušetří až 50 % energie. Pracuje totiž tak, že využívá rovněž energii ohřátého vzduchu, který vzniká během sušení.

Kolik ušetří sušičky s tepelným čerpadlem?

Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Ovšem pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo, které čerpá energii z více zdrojů: 1/ z elektrické zásuvky, 2/ze svého okolí, 3/ z teplého, vlhkostí nasyceného vzduchu, jenž odchází ze sušící komory. V důsledku tepelné čerpadlo přispívá k úspornému provozu sušiček, které potřebují méně elektrické energie.

RADA

Při výběru sušičky s tepelným čerpadlem sledujte energetickou třídu spotřebiče (nejúspornější je A+++, méně hospodárná A++, dále A+, A, B atd.). Najdete ji na energetickém štítku, který vám prozradí i spotřebu elektřiny pro jeden cyklus nebo objem prádla, který se vejde do bubnu. 

Například běžné kondenzační sušičky spotřebují kolem 3,5 až 5 kWh na jeden sušící cyklus. To v přepočtu na peníze znamená 10,5 až 15 Kč (počítáme s cenou 3 Kč/kWh). Sušičky s tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ si na jeden cyklus vyžádají jen 1,5 kWh, tedy asi 4,5 Kč.

(Ne)výhody sušiček s tepelným čerpadlem

Úspora energie je v případě sušiček s tepelným čerpadlem zřejmá. Výhodou je i šetrnější sušení prádla, které příliš neopotřebováváme díky nižší teplotě vzduchu vháněného do bubnu. Proto je možné v sušičkách s tepelným čerpadlem sušit i náchylnější tkaniny, jako je třeba hedvábí nebo bavlna. Na druhou stranu, sušičky prádla s tepelným čerpadlem jsou stále finančně náročnější ve srovnání se svými tradičními předchůdkyněmi, i když jejich cena za poslední roky klesla.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*