K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

24

Jak náročné je tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Témata

 • Tepelná čerpadla vzduch/voda patří k nejrozšířenějším typům.
 • Při svém provozu odebírají energii okolnímu vzduchu a využívají ji k vytápění rodinného domu, ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu.
 • Podívejme se, jak jsou tepelná čerpadla vzduch/voda náročná z hlediska instalace i provozu.

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají v tuzemsku ideální podmínky pro provoz, a to s ohledem na průměrnou venkovní teplotu + 3 °C během topné sezóny. Vzduch je jako nízkoteplotní zdroj mnohem lépe dostupný než například energie země nebo podzemní vody. Výhodou tepelných čerpadel vzduch/voda je, že nenarušují teplotní rovnováhu okolí a efektivně pracují po celý rok.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch/voda

Cena tepelného čerpadla vzduch/voda se včetně montáže a příslušenství pohybuje kolem 200 000 Kč. Výhodou jsou ale minimální provozní náklady (například ve srovnání s elektrickými přímotopy nebo kotlem na zemní plyn). Návratnost investice do tepelného čerpadla se při současných cenách energie a podle druhu původního tepelného zdroje pohybuje v průměru od 6 do 8 let.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Kolik ušetří tepelné čerpadlo vzduch/voda

Pořízení tepelného čerpadla je dražší než investice do plynového vytápění, a to přibližně o 100 000 až 150 000 Kč. Na druhou stranu, tepelné čerpadlo ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění. V případě plynového kotle nebo elektřiny může jít o 25 000 až 35 000 Kč. Podívejme se na jednoduchý příklad.

Domácnost s roční spotřebou 20 000 kWh by za elektřinu zaplatila 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč. Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 200 000 Kč se tak vrátí za 6 let.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*