K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

1

Co je topný faktor tepelného čerpadla?

Témata

 • Topný faktor tepelného čerpadla prozrazuje, kolikrát více energie můžeme získat oproti tomu, kolik energie jsme museli na pohon tepelného čerpadla vynaložit.
 • Vyšší hodnota znamená efektivnější a hospodárnější vytápění.

Topný faktor tepelného čerpadla je vyjadřovaný číslicí (například 2, 3, 4 atd.) a někdy uváděný také zkratkou COP (z anglického Coefficient of Performance). Vypočítává poměr mezi získanou tepelnou energií a spotřebovanou elektrickou energií, který zásadně ovlivňuje ekonomiku provozu.

RADA

Výběr tepelného čerpadla podřiďte podmínkám ve svém okolí a potřebné teplotě topné vody. Nejvýhodnější je kombinace vysoké teploty zdroje tepla (například zemní vrt) a nízké teploty topného média (například podlahové vytápění). Zvažte dostupné nízkoteplotní zdroje. Nejrozšířenějším typem jsou tepelná čerpadla využívající okolní vzduch, který nevyžaduje nákladný podzemní vrt. Ovšem hlubinnou cestou obyčejně dosáhneme vyšší účinnosti, ať už odebíráme energii podzemní vodě, anebo ještě lépe zemi

Tepelné čerpadlo při svém provozu využívá nízkoteplotní zdroje ve svém okolí (vodu, vzduch, zemi), ale pro svůj provoz potřebuje i elektrickou energii, která ho pohání. Platí, že čím vyšší je teplotní hladina tepelného zdroje, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje. Důležité je podotknout, že při provozu tepelného čerpadla má domácnost nárok na dvoutarifní sazbu D56d, kdy po dobu 22 hodin odebírá levnější elektřinu (dříve noční proud).

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Porovnejme topný faktor tepelného čerpadla 2 a 4

Propočítejme příklad, ve kterém vedle sebe postavíme tepelná čerpadla s rozdílnými topnými faktory. Majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh na vytápění koupil tepelné čerpadlo s topným faktorem 2. Při svém provozu zařízení spotřebuje 5 000 kWh elektřiny, což při současných cenách znamená náklady ve výši 15 000 Kč. Pokud by instaloval tepelné čerpadlo s topným faktorem 4, spotřeba energie klesne na 2 500 kWh (asi 7 500 Kč). Nutno ovšem dodat, že výsledný účet za elektřinu závisí také na řadě dalších vlivů – například venkovních teplotách během topné sezóny, zvoleném ceníku nebo velikosti hlavního jističe.

Topný faktor Vyrobené teplo Spotřeba elektřiny Náklady
2 10 000 kWh 5 000 kWh 15 000 Kč
4 10 000 kWh 2 500 kWh 7 500 Kč

Srovnání je orientační. Počítáno je s cenou elektřiny 3 Kč/kWh.

Platí proto, že čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím úspornější je jeho provoz. Na druhou stranu, i tepelné čerpadlo s nižším topným faktorem (např. 2) je úspornější než konvenční vytápění zemním plynem nebo elektřinou. Pokud by majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh vytápěl přímotopy, ročně by zaplatil kolem 27 250 Kč.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*