Kdo musí mít energetický štítek budov? 2

Elektřina Moderní technologie Stavební úpravy Zákony

  •  Prodejci a pronajímatelé se před svými zájemci musí prokázat energetickými štítky budov, které jasně a srozumitelně popisují tepelnou  (ne)úspornost.
  •  Energetický štítek musí kromě prodávajících a pronajímatelů mít kupříkladu také stavebníci nových objektů.

Energetické štítky budov pomáhají kupcům a nájemníkům

V jisté obci jsou na prodej sousední domky. Vypadají podobně, až na energetické štítky budov. První stojí 2 000 000 Kč a prošel rekonstrukcí, takže nyní vyhovuje takzvanému pasivnímu standardu – celý dlouhý rok nepotřebuje skoro žádné vytápění! Druhý stojí „jenom“ 1 700 000 Kč, ale zdmi, okny, dveřmi i střechou propouští mnoho energie, takže ročně potřebuje teplo za 50 000 Kč! Naštěstí majitelé patří mezi ty, kdo musí mít energetický štítek. Potenciálním kupcům povinně průkazky ukážou a dlouhodobé náklady vyjdou najevo!

Kdo musí mít energetický štítek budov?

Podrobně odpovídá zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií v pasáži § 7a. Energetické štítky budov musí mít například:

• stavebník, vlastník, společenství vlastníků při výstavbě domu nebo větších změnách,

• vlastník nebo společenství vlastníků při prodeji nebo pronájmu budovy,

• vlastník bytové jednotky při prodeji a od roku 2016 při pronájmu.

TIP

Kdo musí mít energetický štítek, již víme. Nyní srovnejte svoji spotřebu elektrické energie s podobně velkými domácnostmi! Stačí zadat základní údaje, jako třeba počet spolubydlících, do internetové aplikace Energometr.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.