K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Jak levná může být pračka A+++?

Témata

 • Pračka A+++ ušetří oproti svým nejstarším předchůdkyním 60 % elektřiny a 75 % vody.
 • Nejnižší spotřeba elektřiny byla původně vyjadřována energetickou třídou A, pojmenovanou úvodním písmenem abecedy. Novější a lepší technologie dostávají navíc plusy.

RADA

Evoluční nástupkyně valchy sice potřebuje elektřinu, ale většinu času zůstává odpojená, takže energii neodebírá. Toho využijte a vybírejte mezi objemnějšími modely. Větší pračka s označením nejvyšší energetické třídy zužitkuje méně pracích cyklů na stejnou práci, což znamená další snížení provozních nákladů. Vícečlenná domácnost využije přístroj s kapacitou 8 kilogramů.

Správně vybraná pračka A+++ má dostatečný objem

Zúžili jste výběr na dostatečně objemné modely? Pokračujme dalšími kroky. Výrobci často lákají zákazníky na slovní spojení levná pračka a vysoké otáčky, ale pozor:

 • Levná pračka znamená někde 5 000 Kč, jinde 70 000 Kč.
 • Pračka A+++ zvládne svůj úkol při 800 otáčkách za minutu. Vysoké frekvence kolem 1 800/min. jsou výhodné spíše při používání sušičky . Moderní pračka s označením nejvyšší energetické třídy dokáže sama automaticky vybrat počet otáček podle nastaveného programu.

Levná pračka není v rozpočtu skoro znát

Skutečně hospodárný stroj zatěžuje domácnost méně než koncesionářský poplatek, odváděný České televizi. Levná pračka A+++ spotřebuje tak málo elektrické energie, že dřívější favoritku třídy A lehce pošle do starého železa.

Energetická třída Náklady na spotřebu (1 rok) Náklady na spotřebu (7 let)
Levná pračka A+++ 600 Kč 4 200 Kč
Pračka A++ 850 Kč 5 950 Kč
Pračka A+ 1 200 Kč 8 400 Kč
Pračka A 1 450 Kč 10 150 Kč

Údaje v tabulce jsme spočítali podle namátkou vybraných elektrospotřebičů stejné kapacity. Při nákupu pamatujme, že chceme ušetřenými penězi minimálně vyrovnat vstupní investici!

TIP

Všechny velké domácí spotřebiče najdete v našem internetovém obchodě. Levná pračka splní vysoká očekávání, pokud ji budete používat hospodárně: Zapínejte ji pouze naplněnou, upřednostňujte prací prášek účinný při nižších teplotách (ale pozor, aby nebyl příliš drahý!), volte krátké prací programy, snižte teplotu z 90 °C na 60 °C. Případné trable raději předvídejte a využijte službu E.ON Servis+, která zahrnuje pozáruční odborné opravy!

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*