K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Jak levná může být pračka A+++?

Témata

 • Pračka A+++ ušetří oproti svým nejstarším předchůdkyním 60 % elektřiny a 75 % vody.
 • Nejnižší spotřeba elektřiny byla původně vyjadřována energetickou třídou A, pojmenovanou úvodním písmenem abecedy. Novější a lepší technologie dostávají navíc plusy.

RADA

Evoluční nástupkyně valchy sice potřebuje elektřinu, ale většinu času zůstává odpojená, takže energii neodebírá. Toho využijte a vybírejte mezi objemnějšími modely. Větší pračka s označením nejvyšší energetické třídy zužitkuje méně pracích cyklů na stejnou práci, což znamená další snížení provozních nákladů. Vícečlenná domácnost využije přístroj s kapacitou 8 kilogramů.

Správně vybraná pračka A+++ má dostatečný objem

Zúžili jste výběr na dostatečně objemné modely? Pokračujme dalšími kroky. Výrobci často lákají zákazníky na slovní spojení levná pračka a vysoké otáčky, ale pozor:

 • Levná pračka znamená někde 5 000 Kč, jinde 70 000 Kč.
 • Pračka A+++ zvládne svůj úkol při 800 otáčkách za minutu. Vysoké frekvence kolem 1 800/min. jsou výhodné spíše při používání sušičky . Moderní pračka s označením nejvyšší energetické třídy dokáže sama automaticky vybrat počet otáček podle nastaveného programu.

Levná pračka není v rozpočtu skoro znát

Skutečně hospodárný stroj zatěžuje domácnost méně než koncesionářský poplatek, odváděný České televizi. Levná pračka A+++ spotřebuje tak málo elektrické energie, že dřívější favoritku třídy A lehce pošle do starého železa.

Energetická třída Náklady na spotřebu (1 rok) Náklady na spotřebu (7 let)
Levná pračka A+++ 600 Kč 4 200 Kč
Pračka A++ 850 Kč 5 950 Kč
Pračka A+ 1 200 Kč 8 400 Kč
Pračka A 1 450 Kč 10 150 Kč

Údaje v tabulce jsme spočítali podle namátkou vybraných elektrospotřebičů stejné kapacity. Při nákupu pamatujme, že chceme ušetřenými penězi minimálně vyrovnat vstupní investici!

TIP

Všechny velké domácí spotřebiče najdete v našem internetovém obchodě. Levná pračka splní vysoká očekávání, pokud ji budete používat hospodárně: Zapínejte ji pouze naplněnou, upřednostňujte prací prášek účinný při nižších teplotách (ale pozor, aby nebyl příliš drahý!), volte krátké prací programy, snižte teplotu z 90 °C na 60 °C. Případné trable raději předvídejte a využijte službu E.ON Servis+, která zahrnuje pozáruční odborné opravy!

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*