E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak měřit koncentraci oxidu uhličitého v domácnosti?

Chytrá domácnost Tipy a triky Životní prostředí Moderní technologie
  • Většina domácností větrá málo a špatně.
  • Kvalitu vzduchu ovlivňuje vysoká koncentrace CO2, který se hromadí v uzavřených prostorách.
  • Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu způsobuje únavu i bolesti hlavy a má vliv rovněž na kvalitu spánku.
  • Pro lepší přehled a předcházení zdravotním potížím je vhodné používat měřič CO2.

Vlivem dýchání se v nevětrané místnosti rychle zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého (CO2), kterou běžně vnímáme jako „těžký vzduch“ zvyšující únavu. Například dvě osoby v běžném obývacím pokoji zvýší koncentraci CO2 na škodlivou úroveň již za několik desítek minut. Řešením je časté větrání, využít lze i měřiče koncentrace CO2. Pořizovací cena takového zařízení se pohybuje kolem 4 000 Kč.

Zvýšená koncentrace CO2 způsobuje únavu

Koncentrace oxidu uhličitého se vyjadřuje v jednotkách ppm (parts per milion), někdy však také v mg/m3 nebo v procentech. Přepočet těchto jednotek je následující:

1 000 ppm = 1 800 mg/m3 = 0,1 %

Obecně se uvádí, že člověka negativně ovlivňuje překročení koncentrace 1 000 ppm, kdy se cítíme ospale. Po překročení 2 000 ppm nastává špatná schopnost koncentrace a bolesti hlavy. Nad 5 000 ppm se objevuje i zrychlený tep. Koncentrace přesahující 45 000 ppm poté vedou ke ztrátě vědomí a následné smrti.

Měření CO2 je snadné

Pro lepší přehled a předcházení škodlivému vzduchu v domácnosti jsou dostupné různé měřiče. Nejčastěji se pro měření koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu používají ty elektronické. Ve srovnání třeba s běžnými elektronickými teploměry a vlhkoměry jde o zařízení trochu vyšší cenové kategorie.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Mezi kvalitní zařízení patří Wöhler CDL 210, měřiče Voltcraft nebo třeba meteostanice NetAtmo, která disponuje více funkcemi. Pořizovací cena u všech uvedených značek se pohybuje v řádu několika tisíc korun. Multifunkční zařízení však dokážou změřit teplotu, vlhkost vzduchu a koncentraci CO2. Naměřené hodnoty navíc umějí přístroje i zaznamenávat, například pro další zpracování v počítači.