E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak snížit vlhkost vzduchu v interiéru?

Chytrá domácnost Tipy a triky
  • Nadměrná vlhkost vzduchu způsobuje zdravotní komplikace.

  • Vlhký vzduch podporuje růst plísně, která tvoří neestetické vlhké mapy na stěnách.

  • Vlhkost také poškozuje statiku budovy.

Zajistit v domácnosti optimální vlhkost vzduchu znamená předejít zdravotním komplikacím a též nadměrným účtům za energie. Celkově se tím zvedá kvalita bydlení. Optimální vlhkost vzduchu v domácnosti se pohybuje kolem 40 až 60 %. Odchylky se různí v konkrétních místnostech. Vyšší vlhkost se obvykle drží v koupelně a kuchyni. Často ale i v ložnici, kde příliš neprospívá zdravému spánku. Vyšší vlhkost obecně není žádoucí v místech, kde se skladují potraviny nebo oblečení. Vše je pak ohroženo plísní.

Jak měřit vlhkost vzduchu?

Vlhkost v domě či bytě lze relativně snadno měřit za pomoci vlhkoměru. Obecně platí, že panelové domy trápí spíše suchý vzduch. Naopak je tomu u cihlových domů, jež se potýkají s vlhkostí. Samozřejmě to ale není pravidlem, závisí to na konstrukci a zateplení budovy.

U budov s nadměrnou vlhkostí existuje několik variant, jak vlhkost snížit. Základem je pravidelné a správné větrání. Dostatečnou výměnu vzduchu lze zajistit pomocí oken, ventilátorů nebo větracích systémů s rekuperací tepla. V případě nadměrné vlhkosti ale pouhé větrání nestačí. Navíc se kvůli němu v zimních měsících připravujete o tepelný komfort a navyšujete si spotřebu energií.

Odvlhčovače a vysoušeče

Efektivnější cestou k eliminaci vlhkosti je používání odvlhčovačů nebo vysoušečů vzduchu. Fungují na principu nasávání vlhkého vzduchu, který ochlazují na teplotu rosného bodu. Při výběru takového zařízení berte ohled zejména na místnost, ve které bude působit. V případě dlouhodobého problému s nadměrnou vlhkostí, která se týká celé budovy, přichází na řadu mechanické odstranění vlhkosti. V tomto případě se nedá obejít bez stavebních zásahů a úprav. Řešením je mechanické a injektážní odstranění, u kterého se provádí hydroizolace stěn podřezáním zdiva diamantovým lanem či strojní pilou.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

V dnešní době je velmi oblíbená též metoda elektrofyzikální a elektrochemická. Elektrofyzikální metody využívají vlastnosti elektrického proudu. Naopak elektrochemické pracují na bázi chemických procesů.