E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak snížit vlhkost vzduchu v interiéru?

  • Nadměrná vlhkost vzduchu způsobuje zdravotní komplikace.

  • Vlhký vzduch podporuje růst plísně, která tvoří neestetické vlhké mapy na stěnách.

  • Vlhkost také poškozuje statiku budovy.

Zajistit v domácnosti optimální vlhkost vzduchu znamená předejít zdravotním komplikacím a též nadměrným účtům za energie. Celkově se tím zvedá kvalita bydlení. Optimální vlhkost vzduchu v domácnosti se pohybuje kolem 40 až 60 %. Odchylky se různí v konkrétních místnostech. Vyšší vlhkost se obvykle drží v koupelně a kuchyni. Často ale i v ložnici, kde příliš neprospívá zdravému spánku. Vyšší vlhkost obecně není žádoucí v místech, kde se skladují potraviny nebo oblečení. Vše je pak ohroženo plísní.

Jak měřit vlhkost vzduchu?

Vlhkost v domě či bytě lze relativně snadno měřit za pomoci vlhkoměru. Obecně platí, že panelové domy trápí spíše suchý vzduch. Naopak je tomu u cihlových domů, jež se potýkají s vlhkostí. Samozřejmě to ale není pravidlem, závisí to na konstrukci a zateplení budovy.

U budov s nadměrnou vlhkostí existuje několik variant, jak vlhkost snížit. Základem je pravidelné a správné větrání. Dostatečnou výměnu vzduchu lze zajistit pomocí oken, ventilátorů nebo větracích systémů s rekuperací tepla. V případě nadměrné vlhkosti ale pouhé větrání nestačí. Navíc se kvůli němu v zimních měsících připravujete o tepelný komfort a navyšujete si spotřebu energií.

Odvlhčovače a vysoušeče

Efektivnější cestou k eliminaci vlhkosti je používání odvlhčovačů nebo vysoušečů vzduchu. Fungují na principu nasávání vlhkého vzduchu, který ochlazují na teplotu rosného bodu. Při výběru takového zařízení berte ohled zejména na místnost, ve které bude působit. V případě dlouhodobého problému s nadměrnou vlhkostí, která se týká celé budovy, přichází na řadu mechanické odstranění vlhkosti. V tomto případě se nedá obejít bez stavebních zásahů a úprav. Řešením je mechanické a injektážní odstranění, u kterého se provádí hydroizolace stěn podřezáním zdiva diamantovým lanem či strojní pilou.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

V dnešní době je velmi oblíbená též metoda elektrofyzikální a elektrochemická. Elektrofyzikální metody využívají vlastnosti elektrického proudu. Naopak elektrochemické pracují na bázi chemických procesů.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.