E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak zvýšit vlhkost vzduchu v interiéru?

Spotřebiče Tipy a triky Chytrá domácnost
  • Příliš vlhký vzduch v interiéru škodí, ale opačný extrém lidskému zdraví také neprospívá.

  • Zvlhčit vzduch v místnosti můžete díky parním nebo ultrazvukovým zvlhčovačům.

  • Liší se cenou, náročností údržby a kapacitou.

Nejsnadnější cestou k rychlému zvlhčení vzduchu v domácnosti je zavěšení odpařovače plného vody na radiátory. Pokud odpařovač nemáte a suchý vzduch vám vadí, nabízí se jako alternativa použít navlhčené textilie. Ty stačí rozvěsit na radiátory. Při dlouhodobém používání odpařovačů i textilií je však nutné jejich pravidelné čištění nebo praní. Vlhko a teplo jinak napomáhají šíření bakterií. Což je i jeden z důvodů, proč dát přednost kvalitním zvlhčovačům. Na trhu jsou k dostání parní a ultrazvukové zvlhčovače vzduchu.

Parní zvlhčovače vzduchu

Parní zvlhčovače zvlhčují vzduch vodní párou. Ta vzniká odparem vody na topném prvku. Pára se pak ve zvláštní komoře smísí se vzduchem a výsledný chladný vzduch je vyfukován ze zařízení do prostoru. Parní zvlhčovač zajišťuje úplnou sterilnost páry, kterou vypouští. Její vysoká teplota bezpečně zničí přítomné bakterie. Nevýhodou tohoto přístroje je ale vysoká spotřeba elektřiny.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače jsou oproti těm parním energeticky úsporné. Jejich příkon se pohybuje okolo 40 W. Vlhkost tvoří pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru, který z vody vytváří miniaturní kapičky. Ventilační systém z přístroje vyfukuje viditelnou, ale velmi jemnou mlhu. Ultrazvukové zvlhčovače však neumějí zničit všechny nebezpečné bakterie a mikroorganismy, které se během jeho provozu ve vodě množí. V rámci údržby se zde proto doporučuje častá výměna vody nebo používání vody s dezinfekčními prostředky, demineralizované, převařené nebo destilované.