Lze udělat z dešťové vody pitnou?

  1. Technologie na domácí úpravu dešťové vody na pitnou existují. Voda se v takovém případě filtruje a desinfikuje UV zářením.
  2. Jednodušší je upravovat dešťovou vodu pouze na užitkovou. Pitná voda s nejvyššími nároky na čistotu tvoří jen zlomek obvyklé spotřeby domácnosti.

Není to zatím obvyklé, ale přesto to lze. Pomocí dostupných technologií je možné v domácích podmínkách upravit dešťovou vodu na pitnou. Záleží hlavně na technologii filtrace a desinfekci vody. Je nutné použití kvalitních filtrů a následná desinfekce vody UV zářením. Záleží přitom také na kvalitě samotné dešťové vody a její případné chemické kontaminaci. Tu ovlivňuje hlavně stav místního životního prostředí.

Odhaduje se, že potřeba kvalitní pitné vody na pití a vaření činí pouhá 4 % celkové spotřeby vody v domácnosti. Zbytek je spotřebován hlavně na osobní hygienu, provoz toalet a praní. Z tohoto poměru je vidět, že mnohem více se vyplatí vyčištěnou dešťovou vodu používat jako užitkovou. V takovém případě se nároky na čistění snižují a technologie je realizovatelná bez větších problémů a s nižšími finančními nároky.

Jak se upravuje dešťová voda na užitkovou?

Filtrace vody začíná už u lapače listí a větších nečistot, odlučovačem vodních splavenin. Pro čištění se pak uplatňuje hlavně proces sedimentace filtrace. Dešťová voda proudí přes externí nebo interní (umístěný přímo v nádrži) filtr, v němž se zachytí nečistoty. Sedimentace pak může probíhat v samotné zásobní nádrži. Pokud je to potřeba, vyčištěná voda může proudit ještě přes mikrofiltry, kde se dále zbaví dalších případných příměsí. Vyčištěná voda se skladuje v akumulační nádrži, přičemž platí, že obsah nádrže by měl mít co nejnižší teplotu.   

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak si doma vybudovat studnu?

Vlastní zdroj vody je pohodlný a z dlouhodobého hlediska také finančně výhodný.
Víc najdete tady

Jak vyčistit studnu?

Vyčistit studnu můžete svépomoci, stačí znát postup.
Víc najdete tady

Je lepší vrtaná nebo kopaná studna?

Studnu lze hloubit dvěma způsoby - vrtáním a kopáním.
Víc najdete tady