E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Je výhodné větrání s rekuperací?

Teplo Spotřebiče Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice
  •  Chytré větrání s rekuperací zahřívá přiváděný čerstvý vzduch právě vydýchaným teplem, které nic nestojí.
  •  V takzvaném pasivním domě zaplatíte za tepelnou energii osminovou částku oproti běžné současné novostavbě.
 

Větrání s rekuperací bývá součástí nejhospodárnějších domů

Máte zatepleno? Větrání s rekuperací berte jako užitečnou nutnost. V takzvaném pasivním domě zaplatíte za tepelnou energii osminovou částku oproti běžné současné novostavbě, starší budovy vycházejí ještě hůře. Ale podmínkou je, že ušetřené teplo nevypouštíte otevřenými okny. Právě větrání s rekuperací udržuje uvnitř svěží vzduch, aniž byste museli zbytečně vytápět. Díky chytré technologii navíc nedochází ke koncentraci oxidu uhličitého, který jinak ve velkém množství působí lidskému organismu potíže.

Náklady na vytápění rodinného domu  
Dům z roku 1980 29 200 Kč
Běžná současná novostavba 16 060 Kč
Nízkoenergetický dům + větrání s rekuperací 7 154 Kč
Pasivní dům + větrání s rekuperací 2 044 Kč

V tabulce srovnáváme domy s plochou 100 m2, vytápěné zemním plynem, při současné průměrné ceně 1,46 Kč/kWh. Zateplení domu snižuje roční spotřebu tepelné energie přibližně z 200 kWh/m2 (dům postavený roku 1980), respektive 110 kWh/m2 (běžná současná novostavba), pod 50 kWh/m2 („nízkoenergetický dům“), nebo pod 15 kWh/m2 („pasivní dům“). Větrání s rekuperací zvedá účet za elektřinu zhruba o 1 000 až 2 500 Kč.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!