Jak vytápět firmu či kanceláře peletami?

  1. Pelety jsou poměrně levný a ekologický zdroj energie. Poslouží k vytápění drobných provozoven, hotelů, penzionů i kanceláří.
  2. Obvykle se spalují v peletovém kotli. Moderní kotle na pelety jsou účinné a lze je pohodlně ovládat i regulovat.
  3. Pelety je vhodné nakupovat ve větším množství – ideálně na celou topnou sezónu. Je ovšem nutné zařídit jejich skladování.

Pokud chcete vytápět peletami, je vhodné do budovy instalovat kotel na pelety. Ten je na toto palivo uzpůsoben a nabídne nesrovnatelně větší uživatelský komfort než třeba starší kotle na uhlí. Moderní peletové kotle nabízejí třeba zapalovací automatiku, díky níž se samy spustí. Ovládání a regulace kvalitních kotlů na pelety jsou často srovnatelné s kotli plynovými. Často je možné je ovládat i na dálku pomocí mobilního telefonu, tabletu či počítače, různě časovat jejich zapnutí, případně využívat i regulaci výkonu na základě počasí.

Ceny kvalitních peletových kotlů se pohybují okolo 100 000 Kč. Konkrétní cena však závisí na výkonu, možnostech regulace, přikládacím mechanismu a dalších parametrech.

Výkon kotle by měl odpovídat celkovým tepelným ztrátám budovy. Výrobci proto nabízejí mnoho výkonových variant od menších kotlů pro nízkoenergetické domy až po velké kotle pro větší provozy. Pro vytápění kanceláří nebo třeba různých reprezentativních a společenských prostor se mohou hodit také peletová krbová kamna. Ta mají většinou integrovaný zásobník na pelety, automatické zapalování a možnost napojení na termostat. Jde o pěkný doplněk interiéru a zároveň účinné a ekologické vytápění.

Nakupování pelet a zásobníky

Vytápění peletami s sebou nese nutnost jejich skladování. Z ekonomického hlediska je totiž pelety vhodné nakupovat v letním období a ve větším množství najednou. Pelety je možné koupit v tunovém balení v big bagu (opravdu velký vak pro převoz většího množství pelet) či si je nechat přivést v cisterně. V každém případě je nutné vyčlenit na jejich skladování suchou místnost. Přikládání se pak řeší jednou za čas doplněním zásobníku u kotle. Větší peletové kotle pak mohou mít šnekový dopravník, který přikládá palivo rovnou ze skladovací místnosti. 

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady