Kdo jsou energošmejdi a jak je poznat

- Energošmejdi jsou nepoctiví prodejci nebo zprostředkovatelé energií.
- Zavolají vám nebo přijdou až k vám domů a pod různými záminkami se vám snaží vnutit k podpisu novou smlouvu nebo plnou moc k jejímu uzavření.
- Energošmejdům nic nepodepisujte. Pokud volají, jasně během hovoru řekněte, že s jejich nabídkou nesouhlasíte a telefonát hned ukončete.
- Někdy volají i poctiví dodavatelé. Takový hovor ale poznáte tak, že vás během něho nebude operátor k ničemu nutit.
Nepoctiví prodejci a zprostředkovatelé na trhu s elektřinou a plynem, pro které se vžil název energetičtí šmejdi, jsou stále aktivní. V poslední době energošmejdi hodně využívali zoufalých lidí, jejichž dodavatel jim hodně zdražil energie nebo ukončil svou činnost.
Novým trikem je také zneužívání vládního zastropování cen energií. Energošmejdi lidem vnucují podpis nové a nevýhodné smlouvy, která je podle nich nutná pro získání zastropovaných cen. Nic takového přitom není potřeba a každý odběratel získává zastropovanou cenu automaticky.
Časté jsou také výhrůžky odpojením elektřiny a plynu, pokud lidé neuhradí byť jen jedinou zálohu. To ale také není možné. Podle Energetického regulačního úřadu může být odběratel odpojen až tehdy, když neuhradil alespoň dvě různé platby za energie.

Stáhněte si brožuru o úsporách
Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!
Jak se bránit energetickým šmejdům
- Asi nejjednodušší radou je vůbec nevyužívat služeb podomních prodejců. Podomní prodej je naštěstí v mnoha obcích zakázán obecní vyhláškou. Pokud přítomnost podomních prodejců energií v místě bydliště zaznamenáte, dejte to ihned vědět na obecní úřad. Jeho zaměstnanci pak mohou třeba zveřejnit výstrahu obecním rozhlasem.
- Pozor také na telefonické uzavření smlouvy. Problematický telefonní hovor ukončete a s nabídkami operátorů nesouhlaste. Důsledně využívejte pouze oficiální zákaznickou linku, e-mailovou adresu nebo webové stránky svého dodavatele energií.
- Nic nepodepisujte náhodným návštěvám podezřelých prodejců.
Jak nepoctivce poznáte?
Je to jednoduché. Poctivý dodavatel vás nikdy nenavštíví bez předchozí domluvy a jeho zaměstnanci se vám mohou prokázat zaměstnaneckým průkazem.
Časté triky nepoctivých prodejců energií
Obvykle vám volají nebo vás navštíví přímo doma. Jejich oblíbeným trikem, jak se k vám vloudit, je dárek: nabízejí různé reklamní předměty a další podobné věci. Dárky odmítněte, nebo v souvislosti s nimi nikdy nic nepodepisujte.
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR rozdělil jejich praktiky do následujících oblastí:
Falešné představení se za účelem dostat se k zákazníkovi
- Vydávají se za zástupce externího úřadu, jako je Energetický regulační úřad, Česká obchodní inspekce, Česká pošta a dalších.
- Vystupují jménem vašeho stávajícího dodavatele – nabízejí kontrolu faktur, smluv, měřidel.
- Případně se ptají, jestli už vám přišla nová smlouva a předloží vám smlouvu k podpisu. Ta je už ale s jiným dodavatelem.
Nemorální jednání a šizení zákazníků
- Pod různými záminkami předkládají k podpisu novou smlouvu a plnou moc.
- Neváhají oslovit staré, zmatené nebo nesvéprávné osoby bez vztahu k odběrnému místu.
- Přesvědčují vás k podpisu nové smlouvy, i když vědí, že při odchodu od stávajícího dodavatele zaplatíte nemalou pokutu.
Zneužití různých právních kliček
- Mají obchodní podmínky, ze kterých se lze jen velmi obtížně vyvázat, často z nich vyplývají vysoké pokuty.
Podívejte se na video o energetických šmejdech
Mohlo by vás také zajímat:
Jak se převádí kWh na MWh
