Kdo jsou energošmejdi a jak je poznat

 1. Jako energošmejdi se označují nepoctiví prodejci nebo zprostředkovatelé dodávek energií.
 2. Obvykle k vám domů zavolají, nebo vás dokonce rovnou navštíví, a snaží se vám pod různými záminkami vnutit podpis smlouvy či plné moci k vyhledání nového dodavatele.
 3. Energošmejdům nic nepodepisujte. Pokud volají, jasně během hovoru vyjádřete nesouhlas s jejich nabídkou a hovor ukončete.
 4. Může se stát, že vás po telefonu osloví i kvalitní dodavatel, který si s vámi bude chtít domluvit schůzku. Určitě z vás ale nebude mámit souhlas s nabídkou po telefonu.

Nepoctiví prodejci a zprostředkovatelé na trhu s elektřinou a plynem, pro které se vžil název energetičtí šmejdi, jsou stále aktivní. V poslední době energošmejdi hodně zneužívali napjatou situaci kolem pandemie koronaviru. Dnes zase využívají zoufalých lidí, jejichž dodavatel jim hodně zdražil energie nebo ukončil svou činnost.

Jak takového energetického šmejda poznáte

Obvykle vám volají nebo vás navštíví přímo doma. Jejich oblíbeným trikem, jak se k vám vloudit, je dárek: nabízejí třeba roušky, respirátory, reklamní předměty a další podobné věci. Dárky doporučujeme odmítat, a pokud už si je vezmete, v souvislosti s tím nic nepodepisujte.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR rozdělil jejich praktiky do čtyř následujících oblastí:

Falešné představení se za účelem dostat se k zákazníkovi

 • Vydávají se za zástupce externího úřadu, jako je Energetický regulační úřad, Česká obchodní inspekce, Česká pošta a dalších.
 • Vystupují jménem vašeho stávajícího dodavatele – nabízejí kontrolu faktur, smluv, měřidel.
 • Případně se ptají, jestli už vám přišla nová smlouva a předloží vám smlouvu k podpisu. Ta je už ale s jiným dodavatelem.

Ošizení zákazníků

 • Nepravdivě uvádějí, že váš současný dodavatel končí nebo zkrachoval a vy budete bez dodávek.
 • Pod různými záminkami předkládají k podpisu novou smlouvu a plnou moc.

Amorální jednání

 • Neváhají oslovit staré, zmatené nebo nesvéprávné osoby bez vztahu k odběrnému místu.
 • Přesvědčují vás k podpisu nové smlouvy, i když vědí, že při odchodu od stávajícího dodavatele zaplatíte nemalou pokutu.

Zneužití různých právních kliček

 • Pokud uzavřete smlouvu o aukci energií, přeprodávají ji dalším subjektům.
 • Mají obchodní podmínky, ze kterých se lze jen velmi obtížně vyvázat, často z nich vyplývají vysoké pokuty.

Jak se bránit energetickým šmejdům

Asi nejjednodušší radou je vůbec nevyužívat služeb podomních prodejců. Podomní prodej je naštěstí v mnoha obcích zakázán obecní vyhláškou. Pokud přítomnost podomních prodejců energií v místě bydliště zaznamenáte, dejte to ihned vědět na obecní úřad. Jeho zaměstnanci pak mohou třeba zveřejnit výstrahu obecním rozhlasem.

Pozor také na telefonické uzavření smlouvy. Problematický telefonní hovor ukončete a s nabídkami operátorů call center nesouhlaste. Důsledně využívejte pouze oficiální zákaznickou linku, e-mailovou adresu nebo webové stránky svého dodavatele energií.

Nic nepodepisujte náhodným návštěvám podezřelých prodejců. Poctivý dodavatel vás nikdy nenavštíví bez předchozí domluvy a jeho zaměstnanci se vám mohou prokázat zaměstnaneckým průkazem.

Podívejte se na video o energetických šmejdech:

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se převádí kWh na MWh

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady

Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m3 na kWh a MWh?

Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady

Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu

Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady