Jak získat alternativní zdroje energie

- Obnovitelné zdroje energie jsou ekologicky šetrné a nezanechávají radioaktivní odpad.
- Bydlíte ve slunečné nebo větrné oblasti? V tom případě máte dobré předpoklady pro vybudování malé „domácí“ elektrárny.
Domácí solární nebo větrnou elektrárnu můžete vyrobit, nebo koupit
Každého správného kutila baví svépomocné instalace a vynálezy, i když nakonec třeba nesplní předpokládaný účel. Alternativní zdroje energie vrátí vloženou energii, čas a peníze jenom díky souhře mnoha okolností. Nejdříve musíme porovnat investici, místní podmínky a reálný výkon zařízení. Potom potřebujeme znalosti, zručnost a aspoň trošku štěstí. Propočítejme ukázkový příklad.
Kutil sehnal součástky za pouhých 1 000 Kč a během kalendářního měsíce sestrojí větrnou elektrárnu, která má instalovaný (maximální ideální) výkon 1 000 W. V místě moc nefouká, takže přístroj reálně dosahuje průměrného výkonu 50 W a vyrobí 438 kWh ročně. Takové množství elektřiny z centrální sítě stojí kolem 2 100 Kč, takže náš kutil zažil tvůrčí dobrodružství, a navíc může vydělat. Ovšem svoje experimenty musí konzultovat s profesionálním elektrikářem.
Někdy je lepší koupit technologie pro využití alternativních zdrojů energie od profesionálních dodavatelů, hotové a se zárukou. Obvykle jde o solární elektrárny, systémy pro solární ohřev vody a malé větrné elektrárny. Přitom můžete využít dotace, kterými Česká republika a Evropská unie motivují svoje obyvatele k hospodárným inovacím. Například program Nová zelená úsporám podporuje solárně-termické kolektory, vhodné pro ohřev vody i fotovoltaiku.
Co všechno můžeme počítat mezi alternativní zdroje energie:
- Energii vody, vzduchu nebo půdy, kterou zužitkují tepelná čerpadla,
- vodní a větrnou energii, sluneční záření, které zužitkují elektrárny,
- biomasu (biologický odpad, například dřevo),
- geotermální energii,
- energii příboje a přílivu oceánů.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.
Mohlo by vás také zajímat:
Jaké využití má sluneční energie v domácnosti
