Jaké výhody mají menší solární elektrárny?

  1. Malé fotovoltaické elektrárny zatím stále tvoří jen několik z celkového instalovaného solárního výkonu v Česku.
  2. Elektřinu vyrobenou na střeše své firmy můžete na místě hned spotřebovat, nebo ji prodat do sítě. Mnohem výhodnější je ale spotřeba na místě.

Instalace fotovoltaických panelů na firemní střechu si sice vyžádá vstupní investici, protože však ceny solárních panelů v posledních několika letech klesly, doba návratnosti se zkrátila. A to i přesto, že stát přestal dotovat výkup elektřiny. Přebytky do sítě dodat můžete, ovšem za tržní cenu, kterou si s dodavatelem smluvíte. Jaké výhody tedy menší solární elektrárny mají?

Slunce šetří firemní náklady

Ačkoli stát instalaci solárních elektráren ve firmách nedotuje (na dotaci na fotovoltaiku si aktuálně sáhnou jen domácnosti), vyplatí se. A to především společnostem, které plánují vyrobenou elektřinu stoprocentně spotřebovávat. Příkladem je firma s roční spotřebou 150 MWh, která instaluje elektrárnu o výkonu 30 kWp a na místě spotřebuje veškerou vyrobenou elektřinu. Návratnost investice je v tomto případě zhruba 9 let.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Jste energeticky soběstační

Důvodem pro instalaci solární elektrárny jsou mnohdy i ekonomicky hůře měřitelné motivy, jako je například snaha o vyšší  energetickou soběstačnost. Především nové či rekonstruované firemní objekty využívají moderní technologie, které jednak elektřinu šetří a zároveň umožňují dosáhnout nezávislosti na dodávkách ze sítě. Fotovoltaika je cenově dostupná a na rozdíl od větrných nebo vodních elektráren ji lze instalovat téměř všude.

Snadná instalace panelů

Na rozdíl od jiných technologií nevyžaduje instalace fotovoltaiky žádné výrazné stavební úpravy nebo zásahy do stavby. Tím klesají i náklady spojené s pořízením fotovoltaických panelů.

Fotovoltaika je nenáročná

Solární panely jsou nenáročné na údržbu. Míra poruchovosti fotovoltaiky klesá společně s tím, jak se rok od roku vylepšují technologie. Nenáročná je také obsluha panelů. Kromě pravidelných servisních prohlídek se o ně nemusíte starat.

Desítky let s fotovoltaikou

Do karet hraje fotovoltaice rovněž dlouhá životnost. Výrobci standardně garantují, že křemíkové články vydrží několik desítek let.

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady