Vodní elektrárna Vranov

Vodní elektrárna Vranov

O Vranovské přehradě se kvůli její rozloze a kráse mluví jako o moravském Jadranu. Je 30 kilometrů dlouhá a její plocha je 762,5 hektarů. Najdeme na ní spoustu zátok, oblíbených cílů pro odpočinek i sport a taky významnou vodní elektrárnu.

Trocha historie

O stavbě vodní elektrárny Vranov se uvažovalo už na začátku 20. století. V roce 1912 dokonce získaly Podyjské závody povolení ke stavbě. Z té ale nakonec z finančních důvodů sešlo. Stavět se začalo až v roce 1930, kdy byl položen základní kámen přehrady, a v roce 1933 pak začala stavba elektrárny. Na tak rozsáhlý projekt to šlo rychle – už v roce 1934 byla elektrárna v provozu. Ten nebyl dodnes nikdy přerušen. Na stavbě pracovalo 3000 lidí a pod vodou skončila obec Bítov.

Role přehrady a elektrárny

Hlavním úkolem přehrady ve Vranově bylo omezení a zachycení velkých vod při povodních, zlepšení průtoku řeky Dyje v období sucha a využití vodní síly pro výrobu elektřiny. Další neodmyslitelnou rolí přehrady je samozřejmě funkce rekreační.

Jak funguje vodní elektrárna

Vodní elektrárna se skládá ze stavební části (jez, náhon, přehrada) a technologické části (turbína a generátor). Při své práci využívá energii proudící vody. Ta pohání lopatky turbíny, která je spojená s generátorem. Generátor pak vyrábí elektřinu.

Výkon elektrárny je 18,9 MW a průměrná roční výroba elektřiny je 24 000 MWh. Zhruba tolik elektřiny spotřebuje město se 6000 až 7000 obyvateli za rok. Pro představu by tak elektrárna byla schopná vyrobit dost elektřiny třeba pro Slavkov u Brna, a kdyby jela naplno, dokázala by teoreticky zásobovat elektřinou na celý rok třeba i Znojmo.

Pro technické nadšence

  • Gravitační přehrada (hráz) byla jako první u nás stavěna moderní metodou litého betonu.
  • Betonárka připravovala pro stavbu 40 tun betonu denně. Byla postavená na levém břehu přibližně v místech, kde jsou dnes restaurace.
  • Vodní elektrárna leží asi 50 km od Dukovan. V roce 2010 byla provedena ostrá zkouška propojení na čtvrtý reaktorový blok. Byla úspěšná a potvrdila tak, že je elektrárna schopná zásobovat elektřinou Jadernou elektrárnu Dukovany v případě blackoutu. Jedna ze tří vranovských turbín může dodat potřebné elektrické napájení pro najetí čerpadel, která jsou důležitá pro vychlazení reaktoru. Říká se tomu start ze tmy.

Pár čísel a zajímavostí:

  • celkový objem nádrže je 132,7 mil. m3
  • výška hráze nad základovou spárou je asi 55 m
  • délka hráze v koruně: 290,4 m
  • spodní výpusti: 4 x DN 1 600
  • 3 x Francisova turbína s hltností 15 m2/s
  • bezpečnostní přeliv: korunový, nehrazený
  • nádrž zadržuje 122 milionů m3 vody

 

Kolik jste letos navštívili vodních elektráren? Přijeďte na Vranov!

 

Rezervovat prohlídku

 

Adresa:

Havlíčkovo nábřeží 418

Vranov nad Dyjí

 

Otevírací hodiny:

Sezona (červenec - srpen):

Každé úterý, čtvrtek a sobota – 9:00 – 13:00

 

Mimo sezonu: (květen - červen a září - říjen)

Každé úterý a sobota – 9:00 – 13:00

 

Prohlídky jsou zdarma.

 

Individuální prohlídky:

+ 420 724 351 401

Karol Maurer

Návštěvní řád NC Vranov nad Dyjí

Galerie