Stlačený zemní plyn (Compressed Natural Gas) je moderní alternativa tradičních paliv, jako je nafta nebo benzín. Počet řidičů, kteří na něj jezdí, rok od roku stoupá, protože je levný a ekologický. CNG je směs plynů tvořená z 98 % metanem. Proto při jeho spalování vzniká mnohem méně škodlivin než u jiných paliv.

Ekonomické výhody

Každý měsíc projezdíte majlant, ale bez auta se neobejdete? Poradíme vám, jak z toho ven – přejděte na CNG!

V současnosti je CNG nejlevnějším palivem na trhu, neboť provoz automobilu na CNG je až o 50 % levnější než u auta s naftovým nebo benzínovým motorem. A CNG automobil dnes pořídíte za cenu srovnatelnou s cenou vozů na klasická paliva.

Ekologické výhody

Méně hluku a zápachu – co víc si může zodpovědný řidič přát?

Automobily s pohonem na CNG produkují až o 25 % méně CO2 než běžná auta. Vyjma toho mají výrazně tišší chod –vně auta o 40 % a uvnitř dokonce o 60 %!

Do CNG se nepřidávají žádné rakovinotvorné přídavné látky a jeho splodiny neobsahují oxid siřičitý. Na rozdíl od ropných paliv nemůže kontaminovat vodu nebo půdu a snadno se odvětrává, protože je lehčí než vzduch.

Ostatní výhody

Bezpečnost, dostupnost, komfort

Automobily na CNG jsou bezpečnější než auta naftová nebo benzínová, protože nádrže na CNG se vyrábějí z odolné oceli a palivový systém je vybavený řadou pojistných mechanismů.

Jelikož je CNG lehčí než vzduch, tak se dobře odvětrává a nehrozí jeho hromadění při zemi. Proto můžete s automobilem na CNG parkovat i v podzemních garážích.

V současné době je síť plnicích stanic v ČR dostatečně hustá na to, abyste na svých cestách mohli vždy pohodlně natankovat. Navíc rok od roku přibývají další stanice.

Stlačený zemní plyn CNG od E.ON je nově ekologičtější, k jeho výrobě se využívají obnovitelné zdroje.

Čeští řidiči mohou od letošního léta tankovat na E.ON plnicích stanicích vylepšenou verzi stlačeného zemního plynu CNG. Díky využití unikátní technologie WindGas je palivo CNG nově obohacováno o další složku, která je vyráběna výhradně za využití obnovitelných zdrojů. CNG palivo na stanicích E.ON je díky tomu ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí. 

Jsem prvním dodavatelem zemního plynu v České republice, který technologii WindGas využívá také pro český trh. Jejím cílem je dále podpořit ekologické vlastnosti již tak šetrného paliva, jakým stlačený zemní plyn CNG je. „V případě našeho CNG paliva je do stlačeného zemního plynu, což je zdroj ekologický, avšak neobnovitelný, přidávána složka obnovitelná,“ vysvětluje Jiří Lachout, odborník na alternativní dopravní pohony ze společnosti E.ON Energie a.s.

Technologie WindGas funguje na principu elektrolýzy destilované H2O. Za použití přebytků elektrické energie, která je brána z obnovitelného zdroje v podobě větrných elektráren, vzniká štěpením vody vodík a kyslík.  V následujícím kroku je část z takto získaného vodíku přidávána přímo do rozvodné sítě zemního plynu. 

CNG na E.ON plnících stanicích aktuálně obsahuje 20 % příměsi pocházející z obnovitelných zdrojů. Zachovává si přitom veškeré vlastnosti běžného CNG. „Nové palivo má stejné vlastnosti jako běžný stlačený zemní plyn CNG, díky využití obnovitelných zdrojů je však ještě šetrnější k životnímu prostředí.,“ vysvětluje Lachout. Stlačený zemní plyn CNG díky svým vlastnostem produkuje významně méně emisí, než dnes běžně používaná paliva jako benzín a nafta – v některých případech až o 90 %.

 

windgas

Rádi byste obdrželi více informací? Kontaktujte nás!

Zavolejte nám

Jiří Lachout +420 724 258 723
Radek Patera +420 733 670 647

Naši pracovníci s vámi domluví všechny podrobnosti.

Zavoláme zpět

Pokud nám tu necháte své telefonní číslo, náš zástupce vám zavolá zpět.

Berete na vědomí, že Vaše údaje uvedené v tomto formuláři budeme v nezbytném rozsahu zpracovávat za účely uvedenými na webové stránce www.eon.cz v sekci Ochrana osobních údajů. Zde najdete také veškeré další informace ohledně zpracování osobních údajů.

Napište nám

Můžete nás kontaktovat na následující e-mailové adrese:

cng@eon.cz

Ozveme se vám nejpozději do 5 pracovních dní.