16. ročník
E.ON Energy Globe
Už 16. rokem oceňujeme ekologické projekty, které pomáhají měnit svět k lepšímu. Porota složená z členů Akademie věd ČR vybere finalisty – ti se pak utkají o hlasy veřejnosti. Cílem je najít a představit inovativní přístupy k péči o životní prostředí, protože věříme, že to má cenu.
Kdo vyhrál E.ON Energy Globe 2024
Všechno startuje na začátku roku, kdy sbíráme tipy na projekty. Přihlášené projekty, které hodnotí odborná porota, jsme představili na tiskové konferenci a E.ON Ekofestivalu v Českých Budějovicích 8. června. Veřejnost hlasovala a vybrala nejlepší projekt, ten jsme vyhlásli 31. srpna na E.ON Ekofestivalu v Brně.
Leden až březen
Přihlašování a vyhodnocení
Do 3. března sbíráme ekologické projekty a předáváme je k hodnocení odborné porotě.
Duben až květen
Výběr projektů do finále
Pět finalistů vybere porota. Šestý dostane divokou kartu od zaměstnanců E.ONu.
Červen až srpen
Hlasování o celkovém vítězi
Všechny finalisty oficiálně představíme a odstartujeme hlasování o vítězi.
31. srpen
Vyhlášení vítěze
Slavnostní vyhlášení nejlepšího ekologického projektu.
Co se v soutěži právě děje
Vyhlásili jsme vítěze letošního ročníku na E.ON Ekofestivalu 31. srpna 2024. Zvítězil projekt Rezervace velkých kopytníků, podívat se můžete i na další finalisty.
Cirkulární oblečení NIL Textile, náhrady jednorázových obalů z houbového mycelia MYCO nebo Pasivní dům s pečovatelskou službou. Každý projekt má šanci – záleží jen na nápadu a odhodlání pustit se do něčeho nového.
Cirkulární oblečení NIL Textile
Produkce textilu v řadě ohledů negativně dopadá na životní prostředí. Změnit se to snaží ostravská společnost NIL Textile. Vyrábí recyklované materiály i oblečení a své produkty zapojuje do cirkulární ekonomiky. Obnošené kusy oblečení mohou lidé firmě vracet a ona z nich speciální metodou vytvoří nové. Své cirkulární řešení společnost nabídne i globálním módním značkám.
Myco – obalový materiál z hub
Proti jednorázovým obalovým plastům se postavil biotechnologický startup Myco. Nahradit chce především často používaný pěnový polystyren. Ten se například jako výplň v krabicích po jednom použití vyhodí. Myco jej chce vyměnit za přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu.
Pasivní dům s pečovatelskou službou
Velká pasivní dřevostavba domova pro seniory v Týnci nad Labem zaujme příjemným napojením na své okolí. Komunitní dům, který slouží jako domov pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí, využívá obnovitelné zdroje energie, stavbu doplní permakulturní zahrada a park. Na rozdíl od běžných zařízení toho typu jde o originální rodinný projekt, za nímž stojí soukromý investor.
Absolutní vítěz získá 500 000 Kč
Hlavní výhru věnuje společnost E.ON. Získá jí projekt s nejvyšším počtem hlasů.
Nákup materiálu v hodnotě 2 x 50 000 Kč
Ptáček topení voda plyn
Libovolný nákup v hodnotě 50 000 Kč
HORNBACH
Produkty v hodnotě 50 000 Kč
De Dietrich
Produkty v hodnotě 50 000 Kč
TRILUX
O finálových projektech rozhodují lidé, kteří mají blízko k přírodě, vědě,
energetice i byznysu. Seznamte se s nimi.
Akad. arch. Aleš Brotánek
Ing. Eliška Maršálková, Ph.D.
prof. Ing. Ivo Doležel, CSc.
prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr.h.c.
Ing. Miroslav Punčochář, CSc., DSc.
Ing. Roman Šubrt, Ph.D.
Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D