
Je rozhodnuto!
Podívejte se na vítěze letošního
ročníku E.ON Energy Globe.
Kdo vyhrál E.ON Energy Globe
Vítězem letošního ročníku je cirkulární oblečení NIL Textile. Za pozornost stojí všech šest projektů, které do finále postoupily.
Cirkulární oblečení NIL Textile
Produkce textilu v řadě ohledů negativně dopadá na životní prostředí. Změnit se to snaží ostravská společnost NIL Textile. Vyrábí recyklované materiály i oblečení a své produkty zapojuje do cirkulární ekonomiky. Obnošené kusy oblečení mohou lidé firmě vracet a ona z nich speciální metodou vytvoří nové. Své cirkulární řešení společnost nabídne i globálním módním značkám.


Síť učeben Archimedes
Archimedes je unikátní celosvětový projekt sítě digitálně propojených učeben, v nichž žáci základních škol a dalších vzdělávacích institucí studují zejména přírodní vědy. Jeho základem je venkovní učebna postavená ze dřeva a recyklovaných materiálů. Učebna je v provozu celoročně a pomocí nejmodernějších technologií mohou žáci komunikovat s podobnými studijními skupinami a odborníky po celém světě.


Rybí zahrada v Lážovicích
Aquaponická farma v Lážovicích pěstuje k přírodě šetrným způsobem výtečnou zeleninu a nabízí také rybí maso. Využívá totiž moderní způsob produkce rostlin, které si za pomoci speciální technologie berou živiny přímo z vody, v níž žijí ryby. Vše přitom funguje v uzavřeném cyklu – ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim na oplátku čistí vodu. Farma má jen minimální nároky na zdroje vody a zemědělskou půdu.


Beecarbonize – strategická hra
Zvládnete zachránit planetu před globální ekologickou katastrofou? Vhodnou strategii si můžete vyzkoušet v karetní videohře Beecarbonize, v níž bude vaším nelítostným protivníkem klimatická změna. Beecarbonize si vysloužila velmi kladná hodnocení jak od fanoušků, tak odborných recenzentů a dobře prověří váš důvtip i schopnost strategického rozhodování.


Cyrkl – digitální odpadové tržiště
Odpad je surovinou budoucnosti. To si uvědomil zakladatel digitálního odpadového tržiště Cyrkl, které hledá nové využití pro průmyslový odpad, vedlejší produkty, druhotné suroviny nebo použité materiály. Cyrkl pomáhá zavádět principy cirkulární ekonomiky do odpadového hospodářství firem napříč všemi odvětvími. Pro své fungování využívá moderní technologie, jako je strojové učení.


Revitalizace školy Českobrodská
Starou a nevyhovující školní budovu změnila její rekonstrukce k nepoznání. Po rozsáhlé rekonstrukci funguje v Praze 9 na Českobrodské opravdová školní budova pro 21. století, která je energeticky a uhlíkově pozitivní. O energii se starají solární panely, teplo dodávají tepelná čerpadla a šetrně se tady hospodaří s vodou. Budova zároveň funguje jako živá laboratoř. Odborníci zde dlouhodobě zkoumají ekologické stavební technologie v reálném provozu.



Co se v soutěži právě děje
Letos máme už všechno za sebou. Na E.ON Ekofestivalu 9. září 2023 jsme vyhlásili celkového vítěze a teď už slavíme. Zároveň začínáme s přípravou dalšího ročníku, který bude už 16. v pořadí.
Všechno startuje na začátku roku, kdy sbíráme tipy na projekty. Vítěze vyhlásíme 9. září na E.ON Ekofestivalu.
Leden až březen
Přihlašování a vyhodnocení
Do 5. března sbíráme ekologické projekty a předáváme je k hodnocení odborné porotě.
Duben až květen
Výběr projektů do finále
Pět finalistů vybere porota. Šestý dostane divokou kartu od zaměstnanců E.ONu.
Červen až srpen
Hlasování o celkovém vítězi
Všechny finalisty oficiálně představíme a odstartujeme hlasování o vítězi.
9. září
Vyhlášení vítěze
Slavnostní vyhlášení nejlepších ekologických projektů.

Absolutní vítěz získá 500 000 Kč
Hlavní výhru věnuje společnost E.ON. Získá jí projekt s nejvyšším počtem hlasů.
Za postup do finále získal každý projekt cenu od jednoho z našich partnerů.

Fotovoltaická elektrárna 4,1 kWp
GBC Solino importér Solax

Tepelné čerpadlo
Duko Hlinsko

Nákup materiálu v hodnotě 100 000 Kč
Ptáček topení voda plyn

Produkty v hodnotě 50 000 Kč
De Dietrich

Libovolný nákup v hodnotě 50 000 Kč
HORNBACH

Inovativní stolní lampa Bicult LED
TRILUX
O finálových projektech rozhodují lidé, kteří mají blízko k přírodě, vědě,
energetice i byznysu. Seznamte se s nimi.

Akad. arch. Aleš Brotánek
Pedagog a autorizovaný architekt, který se zaměřuje na navrhování nízkoenergetických a pasivních domů a cirkulární architekturu.

Ing. Eliška Maršálková, Ph.D.
Pracuje na oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie, specializuje se na hydrologii a popularizační činnost.

prof. Ing. Ivo Doležel, CSc.

prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr.h.c.
Zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, držitel Ceny Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos.

Ing. Miroslav Punčochář, CSc., DSc.
Vedoucí vědecký pracovník, autor knihy povídek inspirovaných matematikou a fyzikou s titulem Nedaleko nekonečna.

Ing. Roman Šubrt, Ph.D.
Předseda AES, autorizovaný inženýr v oboru Pozemní stavby, energetický specialista v oborech auditorství, energetická náročnost budov, soudní znalec v oborech energetika a pozemní stavitelství

Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D
Ředitel, odborník na oblast energetického managementu a komunální energetiky. Podílel se na metodice Smart Cities pro ČR.