Víme, že posouvat svůj život směrem k udržitelnosti, může být složité. Každý náš den se skládá z mnoha velkých i malých povinností, starostí a radostí. Přesto věříme, že to má cenu. E.ON Energy Globe tu je, aby pomohl. Ukážeme vám chytré a funkční nápady. Ty pro vás mohou být inspirací na cestě k ohleduplnému a udržitelnému životu.
Jak soutěž probíhá?
Soutěž začíná na začátku každého roku sběrem projektů a končí v říjnu, kdy vyhlásíme nejlepší z nich. Buďte u toho s námi.
Leden až duben
Přihlašování a vyhodnocení
Sbíráme vaše ekologické projekty, které předáváme k hodnocení odborné porotě.
Květen až červen
Výběr projektu do finále
Porota vybere 5 finalistů a šestý dostane divokou kartu hlasováním veřejnosti.
Červenec až září
Hlasování o celkového vítěze
Všechny finalisty představíme na tiskové konferenci, kde zároveň zahájíme hlasování o vítězi.
Říjen
Vyhlášení vítězů
Přenos ze slavnostního vyhlášení nejlepších ekologických projektů uvidíte v České televizi.
Co se v soutěži E.ON Energy Globe právě děje?
Vyberte si svou divokou kartu a vyhrajte hodnotné ceny
Víte, že o letošních finálových projektech E.ON Energy Globe nerozhoduje jen odborná porota? Aby byla soutěž zajímavější, zvolíte jednoho finalistu vy, veřejnost. Chceme vás totiž do soutěže ještě více zapojit. Proto pro vás máme divokou kartu – šestici skvělých projektů, z nichž jeden můžete svým hlasováním poslat přímo do velkého finále.
Odborná porota 14. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe má plné ruce práce. Proč? Právě totiž hodnotí a pečlivě zkoumá více než 150 přihlášených projektů, ze kterých vybere ty nejlepší pro hlasování veřejnosti. A věřte nám, je se na co těšit. Navíc pro vás máme připravené jedno překvapení.
Život mimo sítě, off the grid. S minimálními dopady a maximálním ohledem na životní prostředí. Zní to jako utopie, zvlášť v kontextu naší domoviny? Ani zdaleka – několik takových domů i u nás skutečně stojí. Co zní jako návrat do historických kapitol lidských dějin, je přitom jen důsledek technologického vývoje.
Staňte se součástí letošní poroty soutěže. Společně s Emmou Smetanou jsme pro vás vybrali šest projektů, které spojuje téma úspor energií. Vy budete hlasovat pro jeden z nich, kterému dáte divokou kartu a pošlete ho tak rovnou do finále. Za odměnu můžete vyhrát poukaz na ubytování pro dva v hotelu Galant v hodnotě 10 000 Kč a další zajímavé ceny.
Hlasujte pro svého favorita
Zdravá mateřská školka
Nejmenší děti jsou velmi citlivé na prostředí, ve kterém tráví svůj čas. Mateřská škola na Praze 4 jim poskytuje zdravé a moderní zázemí, v němž najdou dostatek sluníčka i zdravý vzduch. Řeší tak jeden z největších problémů současnosti, kterým je přítomnost nezdravých látek v interiéru běžných budov.
Hlavní město Praha ve více než dvou desítkách svých budov komplexně měří a vyhodnocuje spotřebu energií. V budovách jsou umístěny měřiče spotřeby elektřiny, tepla a vody s dálkovým odečtem a také desítky čidel pro měření parametrů vnitřního prostředí. Získaná data jsou poté vyhodnocována. Město má také vypracován podrobný systém energetického hodnocení budov, který umožňuje lepší cílení investic do úsporných opatření.
Fotovoltaická střecha umožňuje výrobu elektřiny ze slunce bez nutnosti instalace klasických solárních panelů. Obsahuje totiž malé fotovoltaické moduly, které jsou integrovány mezi běžnou střešní krytinu. Výhody tohoto řešení jsou jasné – střechu tolik „nehyzdí“ velké solární panely, což může být výhodné třeba u historických objektů. Odpadá také mnohdy náročná instalace nosné konstrukce pro běžnou střešní fotovoltaiku.
Rekonstrukce kulturního domu do pasivního standardu
V Česku najdeme historické stavby, které si místo demolice zaslouží obnovu. Platí to i o kulturním domě v Klášterci nad Ohří. Původní budovu z 50. let minulého století se podařilo zrekonstruovat v pasivním standardu, což je u objektu takové velikosti neobvyklé. Dům má navíc díky obnovitelným zdrojům a hospodaření s dešťovými srážkami minimalizovanou spotřebu energií.
BROKISGLASS - Skleněné desky z recyklovaných barevných střepů
Barevné skleněné střepy nemusejí být jen obtížně likvidovatelným odpadem. Jde o cennou surovinu, z níž mohou vznikat nové, úchvatné věci. Takto by se dal shrnout nápad Sklárny Janštejn a firmy BROKIS. Z odpadních střepů, které by jinak skončily na skládce, zde vznikají skleněné desky pro použití třeba v interiérovém designu nebo v architektuře a stavebnictví.
Refsite - portál pro sdílení referencí na energeticky úsporné technologie
Při nákupu technologií pro využívání obnovitelných zdrojů energie se hodí mít po ruce co nejvíc informací. Nejde jen o technická data od výrobců nebo prodejců, neméně důležité jsou také reálné zkušenosti lidí, kteří už dané produkty používají. Právě s tím pomáhá portál pro uživatelské reference Refsite.info.
Každého hlasujícího zařadíme do slosování o ceny, které nám věnovali bývalí finalisté E.ON Energy Globe.
1 poukaz na wellness pobyt
Poukaz v hodnotě 10 000 Kč na ubytování a wellness v hotelu Galant v Mikulově. Platí pro dvě osoby.
5 balíčků opalovací kosmetiky
Balení přírodní opalovací kosmetiky Amazinc v hodnotě 2 500 Kč pro bronzové tělo bez výčitek.
5 balíčků čajů a koření
To nejlepší z čajů, koření a dalších dobrot od Sonnentoru v hodnotě 2 500 Kč.
Inspirujte se u našich článků
Jaká je budoucnost vytápění?
Z hlediska ekonomiky provozu a budoucí udržitelnosti se jako nejlepší jeví tepelné čerpadlo, které patří mezi nejúspornější a velmi efektivní zdroje tepla.
O finálových projektech rozhodují lidé, kteří mají blízko k přírodě, vědě, energetice i byznysu. Seznamte se s nimi!
Akad. arch. Aleš Brotánek
KATEDRA ARCHITEKTURY FSV ČVUT
Pedagog a autorizovaný architekt, který se zaměřuje na navrhování nízkoenergetických a pasivních domů a cirkulární architekturu.
Ing. Eliška Maršálková, Ph.D.
BOTANICKÝ ÚSTAV AV ČR V. V. I.
Pracuje na oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie, specializuje se na hydrologii a popularizační činnost.
prof. Ing. Ivo Doležel, CSc.
ÚSTAV TERMOMECHANIKY AV ČR, V. V. I.,
Pracuje jako zástupce vedoucího oddělení elektrofyziky.
prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr.h.c.
UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE
Zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, držitel Ceny Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos.
Ing. Miroslav Punčochář, CSc., DSc.
ÚSTAV CHEMICKÝCH PROCESŮ AV ČR, V. V. I.
Vedoucí vědecký pracovník, autor knihy povídek inspirovaných matematikou a fyzikou s titulem Nedaleko nekonečna.
Ing. Roman Šubrt, Ph.D.
Asociace energetických specialistů, z.s.
Předseda AES, autorizovaný inženýr v oboru Pozemní stavby, energetický specialista v oborech auditorství, energetická náročnost budov, soudní znalec v oborech energetika a pozemní stavitelství
Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D
PORSENNA, O.P.S.
Ředitel, odborník na oblast energetického managementu a komunální energetiky. Podílel se na metodice Smart Cities pro ČR.
Pravidla soutěže
Vybíráme nejlepší z přihlášených započatých projektů, které šetří energie nebo chrání životní prostředí. Podívejte se na podrobná pravidla soutěže pro účastníky.