
15. ročník E.ON
Energy Globe
začíná
Buďte u toho taky.
Svůj projekt přihlaste do 28. 2. 2023
a vyhrajte 500 000 Kč

O E.ON Energy Globe
Žít udržitelně může být výzva. Každý den nám totiž přináší spoustu malých i velkých povinností, starostí a radostí. Přesto věříme, že to má cenu. E.ON Energy Globe je tu proto, aby vám na cestě k udržitelnosti pomáhal. Představujeme vám chytré nápady, projekty, inovativní výrobky a aplikace, které vás posunou o kousek dál. Všechny jsou zajímavou inspirací na cestě k ohleduplnému a dlouhodobě udržitelnému životnímu stylu.
Do 15. ročníku soutěže aktuálně hledáme zajímavé projekty, nápady, aplikace, výrobky, stavby… Cokoli, co snižuje spotřebu energií, pomáhá přírodě a buduje udržitelnost. Přihlásit se může škola, obec, firma i jednotlivec a to zcela zdarma. Na přihlášky se těšíme až do konce února.
Nemáte vlastní projekt, ale víte o jiném? Pošlete nám tip na energyglobe@eon.cz. Když se váš tip probojuje do finále, dostanete od nás poukaz v hodnotě 10 000 korun na ubytování v Treehouse Stvořidla.
Nejlepší ekologický projekt Česka získá půl milionu korun

První oceněný český ekologický projekt na celosvětovém Energy Globe World Award. Myco od poroty dostalo Cenu uznání

Světové finále ENERGY GLOBE WORLD AWARD se blíží. O vítězství bude bojovat i český biotechnologický start-up Myco!

Podívejte se, jaké projekty si odnesly ceny v loňském roce. Bodovaly fotovoltaické tašky Wienerberger a úsporná opatření v obci Kněžice. Nejvíc hlasů ale získal start-up Myco, který vyrábí náhradu polystyrenu z hub. Ten následně uspěl i v mezinárodním kole, kde se probojoval mezi 15 nejlepších projektů z celého světa. Letošní ročník může patřit třeba vám.
Myco – obalový materiál z hub
Proti jednorázovým obalovým plastům se postavil biotechnologický startup Myco. Nahradit chce především často používaný pěnový polystyren. Ten se například jako výplň v krabicích po jednom použití vyhodí. Myco jej chce vyměnit za přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu.

Fotovoltaika integrovaná do střešní krytiny
Fotovoltaická střecha umožňuje výrobu elektřiny ze slunce bez nutnosti instalace klasických solárních panelů. Obsahuje totiž malé fotovoltaické moduly, které jsou integrovány mezi běžnou střešní krytinu. Výhody tohoto řešení jsou jasné – střechu tolik „nehyzdí“ velké solární panely, což může být výhodné třeba u historických objektů. Odpadá také mnohdy náročná instalace nosné konstrukce pro běžnou střešní fotovoltaiku.

První energeticky nezávislá obec v Česku
V době velkého zdražování energií se více než kdy jindy vyplatí myslet na energetickou soběstačnost. Právě to už od roku 2006 dělají ve středočeských Kněžicích, které se právem označují jako energeticky soběstačná obec. Funguje zde bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Nyní obec podobným způsobem řeší vytápění nově vznikající části s dvanácti rodinnými domy.

Všechno startuje na začátku roku, kdy sbíráme tipy na projekty. Nejlepší z nich pak vyhlásíme v září. Buďte u toho s námi.
Leden až březen
Přihlašování a vyhodnocení
Sbíráme vaše ekologické projekty, které předáváme k hodnocení odborné porotě.
Duben až červen
Výběr projektů do finále
Porota vybere 5 finalistů a šestý dostane divokou kartu hlasováním zaměstnanců společnosti E.ON.
Červenec až srpen
Hlasování o celkovém vítězi
Všechny finalisty představíme na tiskové konferenci, kde zároveň zahájíme hlasování o vítězi.
Září
Vyhlášení vítěze
Slavnostní vyhlášení nejlepších ekologických projektů.
Inspirujte se v našich článcích

Jak uspořit energie a žít v duchu udržitelnosti? Inspirujte se projekty E.ON Energy Globe

O finálových projektech rozhodují lidé, kteří mají blízko k přírodě, vědě,
energetice i byznysu. Seznamte se s nimi.

Akad. arch. Aleš Brotánek
Pedagog a autorizovaný architekt, který se zaměřuje na navrhování nízkoenergetických a pasivních domů a cirkulární architekturu.

Ing. Eliška Maršálková, Ph.D.
Pracuje na oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie, specializuje se na hydrologii a popularizační činnost.

prof. Ing. Ivo Doležel, CSc.

prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr.h.c.
Zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, držitel Ceny Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos.

Ing. Miroslav Punčochář, CSc., DSc.
Vedoucí vědecký pracovník, autor knihy povídek inspirovaných matematikou a fyzikou s titulem Nedaleko nekonečna.

Ing. Roman Šubrt, Ph.D.
Předseda AES, autorizovaný inženýr v oboru Pozemní stavby, energetický specialista v oborech auditorství, energetická náročnost budov, soudní znalec v oborech energetika a pozemní stavitelství

Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D
Ředitel, odborník na oblast energetického managementu a komunální energetiky. Podílel se na metodice Smart Cities pro ČR.