Nadace Pro půdu – Přístup k půdě pro drobné ekologické zemědělce
Podmínkou hospodaření na nadační půdě je hospodaření v souladu s ekologickými principy, šetrně k přírodě a s úctou k půdě. Lokální hospodaření v souladu s ekologickými principy znamená, že se šetří energie z dopravy na větší vzdálenosti, za řadou činností stojí manuální práce, šetří se obalové materiály, kompostuje se a uzavírá se zde cyklus jídla. Nadace zemědělcům zprostředkovává i půdní poradenství, aby se stav půdy v jejich péči mohl zlepšovat. Díky šetrnému hospodaření bude naše krajina pestřejší a půda zůstane zachována v dobré kondici i pro příští generace.
V globálním měřítku není projekt ojedinělý, je součástí evropské sítě Access to Land, která sdružuje organizace s podobným cílem v Evropě. V měřítku České republiky se však jedná o jedinečný model. Na jedné straně stojí zájemci o hospodaření a na druhé dárci, kteří chtějí takovou činnost podpořit. Cílem je, aby půda zůstala přístupná pro drobné zemědělce, kteří nemohou finančně konkurovat velkým podnikům.
Nadaci Pro půdu založil v roce 2016 s úzkým kruhem spolupracovníků Miloslav Knížek, který nadaci postupně věnoval celkem 473 hektarů půdy, jež obhospodařuje Farma Malonty (dřívější Bemagro). Za dobu svého fungování se nadaci podařilo podpořit pět dalších malých ekozemědělců. Celkově nyní nadace spravuje přibližně 500 hektarů půdy. Cílem projektu je každý rok podpořit alespoň jednoho nového zemědělce, který bude hospodařit v duchu myšlenky „půda je to nejcennější, co máme, a je potřeba ji chránit pro příští generace“.
V čem je projekt výjimečný?
- Vytváří vhodné podmínky pro stávající i nové zájemce o šetrné způsoby hospodaření.
- Svěřuje nadační půdu zemědělcům, kteří o ni pečují tak, aby ji zachovali zdravou, živou a úrodnou.
- Zvyšuje povědomí široké veřejnosti o tématech spojených s přístupem k půdě. Spolupracuje se spřízněnými lidmi a iniciativami zabývajícími se tématem ochrany půdy a přístupu k ní.
Hlavní přínos projektu:
Nadace Pro půdu chrání půdu před degradací i spekulací. Přispívá tak k utváření odpovědného vztahu člověka k půdě. Prostřednictvím podpory ekologického hospodaření pozitivně ovlivňuje stav kvality půdy v dané lokalitě, pestrost krajiny i biologickou rozmanitost. Ekologické farmy jsou navíc často místem setkávání místní komunity a místem, odkud k nám na stůl putují zdravé lokální potraviny.