Oprava satelitů a likvidace kosmického smetí laserem
Oběžnou dráhu planety Země zaplňuje stále více nefunkčních družic a spousta odpadu. Toto kosmické smetí pak může komplikovat vědecké i komerční projekty ve vesmíru. Zabránit tomu, aby se nejbližší okolí naší planety stalo zaplněným vrakovištěm, je hlavním cílem českého studentského projektu LASAR.Tým odborníků z projektu LASAR navrhl a testuje unikátní metodu, jak přímo ve vesmíru za pomoci laserového paprsku opravovat nefunkční družice. Tato oprava spočívá v zásahu solárních panelů nefunkčního satelitu laserovým paprskem ze Země. Náhlý energetický impuls způsobí, že se satelit resetuje a „vzpamatuje“. Pokud družice touto metodou už nejde oživit, použije se výkonnější laser, který z ní odtaví část materiálu, a tím ji odchýlí zpět do zemské atmosféry. V atmosféře poté poškozená družice bezpečně shoří.
Projekt LASAR uspěl v soutěži Conrad Challenge pořádané americkou kosmickou agenturou NASA. Následně získal letenku na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX a díky tomu už několik měsíců na oběžné dráze krouží družice LASARsat. Ta slouží k testování celého řešení.
To ale není všechno. Studentský projekt LASAR umožňuje komunikovat se svým satelitem i dalším zájemcům. Do škol dodává potřebnou technologii – antény – a pořádá tematicky zaměřené workshopy. Zájemci z řad středoškoláků si tak mohou vyzkoušet práci s reálnými vesmírnými technologiemi.
V čem je projekt výjimečný:
- Vyvinul slibnou technologii dálkových oprav satelitů a likvidace kosmického smetí.
- Představuje mezinárodně úspěšný projekt oceněný v soutěži NASA Conrad Challenge.
- Disponuje vlastním testovacím satelitem na oběžné dráze.
- Zapojit se mohou i další zájemci ze středních škol.
Hlavní přínos projektu:
Projekt LASAR navrhuje a testuje efektivní řešení, jak likvidovat problematické kosmické smetí a jak na dálku opravit nefunkční družice. Je zároveň i dobrým příkladem spolupráce středních škol, odborných technologických firem a výzkumných institucí.