Ptačí parky ČSO
Sedm unikátních ptačích parků na ploše téměř 700 hektarů. Projekt České společnosti ornitologické reaguje na dramatický úbytek ptáků a mokřadních lokalit v naší krajině. Získávání pozemků, odborná obnova přírodního prostředí a jeho následná ochrana patří mezi klíčové aktivity, do nichž se mohou zapojit lidé z celé ČR. Obnovení narušených vztahů mezi člověkem a přírodou tak pomáhá k udržitelnému rozvoji krajiny.
První ptačí park Josefovské louky u Jaroměře založila ČSO již v roce 2006. Podařilo se jí vzkřísit jeden z druhově nejbohatších mokřadů ve východních Čechách. V oblasti byly vytvořeny tůně pro trvalé zavodnění, vyřezány husté porosty dřevin včetně těch invazivních a nastavena pravidelná seč a pastva. ČSO v tomto ekologickém záměru pokračuje a doposud vytvořila dalších šest parků: Mnišské louky u České Lípy, Kosteliska u Hodonína, Malou Lipovou u Přerova, Zbudovská blata u Českých Budějovic, Rzy u Chocně a Střimickou výsypku u Mostu. Cílem je mít do roku 2042 alespoň jeden ptačí park v každém kraji.
ČSO získává pozemky především mimo území chráněná státem, finance na jejich odkup dostává například od svých členů a podporovatelů. Do roku 2024 přispělo na tvorbu ptačích parků přes 8 000 soukromých dárců. Další zájemci se mohou zapojit do péče o park jako dobrovolníci. Základním účelem parků je realizace obnovního managementu, cílené zvýšení biologické hodnoty území a její následné dlouhodobé rozvíjení. ČSO během přeměny oblastí na rozmanité a jedinečné parky využívá svých dlouholetých zkušeností a odborných znalostí. Vedle zmíněných retenčních (budování tůní, aktivní řízení vodního režimu) a krajinářských prací (vyřezávání náletů, strhávání drnu, seč travnatých porostů) se využívá také pastva velkých kopytníků, například koní a praturů, kteří spásáním rostlin a rozdupáváním podmáčených luk přirozeně pomáhají vytvářet podmínky vhodné pro mokřadní a luční ptáky. ČSO všechny postupy a aktivity odborně monitoruje a vyhodnocuje jejich účinnost.
Do koncepce všech sedmi parků se promítá motto ČSO „Společně pro ptáky i pro lidi“. Probíhají v nich osvětové akce pro širokou veřejnost a edukační programy pro mateřské, základní a střední školy. Kromě toho lze parky využívat jako oázy odpočinku a klidu, neboť jsou veřejnosti celoročně přístupné, a to zdarma. Ptačí parky inspirují další podobně zaměřené multifunkční udržitelné projekty v Česku i zahraničí.
V čem je projekt výjimečný:
- Získáváním pozemků a jejich profesionální přeměnou vznikají druhově rozmanité ekosystémy (ptáci, hmyz, obojživelníci, plazi, původní rostliny včetně těch vzácných).
- Projekt má celorepublikové působení, do něhož se může zapojit každý, jak odborník či amatérský ornitolog, tak dobrovolník, dárce nebo návštěvník.
- Vedle obnovy krajiny a ochrany živočišných a rostlinných druhů plní parky také vzdělávací a odpočinkovou funkci.
Hlavní přínos projektu:
Ptačí parky ČSO aktivně a odborně obnovují životní prostředí na vybraných územích po celé ČR a chrání ohrožené a vzácné druhy živočichů a rostlin. Zároveň jsou tyto přírodě navrácené oblasti zpřístupněny lidem a nabízejí jim možnost zapojit se do oživení a rozvoje krajiny. Ptačí parky rovněž slouží k ekovýchovným a relaxačním aktivitám.