Zpět na projekty

Chytrý dům s květinovou mokřadní střechou

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ Předkladatel: Ing. Michal Šperling

V husté zástavbě pražských činžáků vyrůstá ze země dům pokrytý květinami. Moderní ekologické obydlí zasazené do jednoho z městských vnitrobloků má totiž místo střechy květinový záhon. Střecha z květin přitom funguje jako kořenová střešní čistička odpadní vody. Pasivní dům navíc využívá vlastní obnovitelné zdroje energie a svou existencí nijak nezatěžuje okolí.

Mezi domy v centru Prahy by podobnou stavbu čekal jen málokdo. Dřevěný dům vyplňuje prostor činžovního vnitrobloku, a přesto zachovává jeho přírodní plochu v celém rozsahu. Mokřadní střecha stavby doplňuje okolní zelený trávník. Pokrývka domu z mokřadních rostlin navíc funguje jako střešní kořenová čistička, a využívá tak unikátního systému čištění odpadní vody.

Dřevem obložený pasivní dům je inspirací pro šetrné bydlení. Navíc je plný chytrých řešení, díky nimž je například teplý vzduch vstupující do domu využíván k sušení prádla. Zároveň v zimě předehřívá a v létě chladí.

Přírodní dům je unikátní také systémem vytápění, který kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie. Zemní výměník spolu s fotovoltaikou šetří energii na vytápění. Voda z vlastní čističky, která je využívaná například na splachování, dokáže navíc ušetřit více než 50 % používané vody. Energeticky dosahuje stavba třídy A, do níž jsou řazeny domy s vůbec nejnižší náročností.


V čem je projekt unikátní:

  • Šetrné zasazení ekologické stavby do činžovního vnitrobloku
  • Mokřadní čistička na střeše je nejen estetickým, ale především funkčním doplňkem
  • Stavba minimalizuje dopady své existence na okolí a chytře využívá vyprodukovanou energii 

Autoři návrhu: Ing. Michal Šperling, MgA. Václav Odvárka