Zpět na projekty

Inteligentní veřejné osvětlení v Jesenici

VÍTĚZ KATEGORIE Předkladatel: Město Jesenice

Příliš mnoho umělého světla v nočních hodinách škodí lidem i přírodě. Odborníci v této souvislosti hovoří o světelném smogu a jeho negativním vlivu na lidský spánek a třeba i růst stromů. V obci Jesenice se proto rozhodli instalovat část veřejného osvětlení se speciálním filtrem modrého světla, regulací a koridorovým svícením. Díky technologii LED jsou zároveň světla energeticky úsporná.
 

Město Jesenice hledalo ideální řešení ke sladění dvou cílů – zajistit bezpečnost chodců a ochránit lidi i přírodu před negativními vlivy nočního toxického osvětlení. Podél jednoho z chodníků mají všechna svítidla speciální filtr, který snižuje podíl modré složky světla. Právě noční modré světlo je pro lidské zdraví nebezpečné. Zabraňuje totiž vylučování hormonu melatoninu, který umožňuje kvalitní spánek a snižuje riziko rakoviny. Večer tedy všechna instalovaná světla svítí v mírně červených odstínech. To ocení nejen lidé, ale i okolní příroda.

Osvětlení chodníku je koridorové. Při chůzi po chodníku se tak lidem postupně rozsvěcuje celkem třináct úseků po šesti a sedmi lampách. Navíc se osvětlení po jedenácté hodině v noci automaticky utlumí na 20 procent a znovu se plně rozsvítí v 5 hodin ráno. Když někdo v noci vstoupí na chodník, rozsvítí se díky fotobuňce světla naplno, pak se zase utlumí. Tento způsob osvětlení přináší městu nejen úsporu nákladů na energie, ale taky snížení negativních dopadů osvětlení na okolní ekosystém. Projekt v Jesenici je příkladem využití nejlepších současných technologií k tomu, aby negativní zdravotní a ekologické následky nočního svícení byly co nejmenší.


V čem je projekt výjimečný?

  • Osvětlení je šetrné k lidskému zdraví i přírodě.
  • Dochází k využití filtrů pro snížení negativního vlivu modré složky světelného spektra.
  • Koridorový koncept osvětlení chodníku snižuje světelný smog.
  • Jde o energeticky a finančně úsporné řešení.