Zpět na projekty

Koncept solárního slunečníku

FINALISTA

Solární panely se díky vysokým cenám elektrické energie v poslední době těší velké oblibě, a postupně jimi jsou osázeny nejen leckteré louky, ale také střechy mnohých domů. Úplnou novinkou na poli „lapačů" solární energie jsou pak slunečníky, které zabrání slunci svítit vám do očí, a radši jeho energii využijí efektivněji.

Solární slunečník je nepostradatelný společník na cestách po středomoří a subsaharské Africe, ale i při rekreaci v našich končinách v době letních veder. Solární slunečník zachycuje sluneční paprsky, které na něj dopadají a převádí je na elektrickou energii. Tuto energii akumuluje a využívá ji v provedení podle cílové oblasti využití. Nabít si tak můžeme chladničku, mobil, tablet, radio a další nepostradatelné věci denního využití. Konstrukce je tradiční, rozevíratelná, potah tvoří fotovoltaická folie zespodu zpevněná textilií.

Elektřina je svedena podél nosné tyče do baterie umístěné v podstavci. Elektrické zásuvky a spínače jsou umístěny pod vzepřením žeber slunečníku. Poloměr rozevřeného slunečníku je 190 cm. Cena solárního slunečníku by měla kolem 25000Kč (1000 Euro), značně však závisí na kvalitě a ceně fotovoltaické folie, z druhé strany pak na případném objemu výroby. Pan Pešek předpokládá fázi dokončení na září 2013.